Konya Bilim Merkezi İlimge

Venedikli Kaşif: Marco Polo

 Beyza Darıcıoğlu
 4 dk  292

Marco Polo, 13. yüzyılda yaşamış ünlü bir kaşiftir. İtalya'nın Venedik şehrinde doğmuş olan Marco Polo, dünya tarihindeki en büyük keşiflerden birini gerçekleştirmiş ve Orta Çağ Avrupası'ndan Uzak Doğu'ya uzanan bir yolculuk yapmıştır.

Marco Polo, 15 Eylül 1254 tarihinde Venedik'te zengin bir tüccar ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ticaret faaliyetleriyle ünlenmiş olan Polo ailesine mensuptur. Babası Niccolò Polo ve amcası Maffeo Polo, Orta Doğu ve Uzak Doğu'ya ticaret amaçlı birçok seyahat gerçekleştirmişlerdir. Marco, 17 yaşındayken babası ve amcasıyla birlikte ilk büyük yolculuğuna çıkmaya karar vermiş ve hikâyesi tam da burada başlamıştır.


1271 yılında Marco Polo ve ailesi Moğol İmparatorluğu'na doğru bir yolculuğa başlamıştır. Onların amacı Moğol İmparatoru Kubilay Han'a hizmet sunmak ve Asya'daki ticaret fırsatlarını keşfetmektir. Yolculukları sırasında Orta Asya, İran, Afganistan ve Hindistan gibi birçok ülkeden geçmişlerdir. Yaklaşık dört yıllık yolculuğun ardında 1275 yılında Marco Polo ve ailesi sonunda Kubilay Han'ın sarayına ulaşmıştır.

Kubilay Han, Polo ailesini çok sıcak bir şekilde karşılamış ve Marco'yu hükümetinin bir üyesi olarak atamıştır. Polo, Kubilay Han'ın hizmetinde 17 yıl geçirmiş ve bu süre zarfında Çin'in farklı bölgelerini ziyaret etme imkânı bulmuştur. Marco Polo, Kubilay Han'ın emriyle diplomatik görevlerde bulunmuş, askeri seferlere katılmış ve ticaret faaliyetlerini denetlemiştir.

Marco Polo'nun hizmetleri sırasında kaydettiği seyahat notlarını "Milione" adlı eserinde toplamıştır. Önemli bilgilerin bulunduğu bu kitap, Polo'nun Asya'daki deneyimlerini; kıtanın kültürel durumu, bulunduğu coğrafya ve ticaret ilişkileri hakkında detaylar içermektedir. "Milione" Avrupalılar için o dönemde Uzak Doğu'nun keşfine dair en önemli kaynaklardan biri olarak kullanılmıştır.

Marco Polo'nun bu kitabı, Avrupalıların Asya hakkında bilgi edinmelerini sağlamış ve sonraki dönemlerde gerçekleştirilecek keşiflerin önünü açmıştır. Polo'nun anlatımları; İpek Yolu ve Çin'in zenginlikleri, kültürü, teknolojisi ve sosyal yapısı hakkında verdiği detaylar Avrupalı kâşiflerin dikkatini çekmiştir.

Diğer taraftan Polo'nun anlatımları şüpheyle karşılanmış, kitapta yer alan bilgilerin gerçekliği bazı Avrupalılar tarafından sorgulanmıştır. Ancak sonraki dönemlerde yapılan keşifler ve bunun sonucunda elde edilen bilgiler, Polo'nun anlatılarının büyük ölçüde doğru olduğunu o dönemin insanına kanıtlamıştır. 

Marco Polo 1295 yılında Çin'den Venedik'e dönme kararı almış, uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından seyahatini tamamlamıştır. Venedik'e vardığında o sırada devam etmekte olan Venedik-Genova Savaşı’nın içine çekilmiş ve ömrünün bir kısmını esaret altında geçirmiştir. Esaretinin ardından Polo Venedik'te kaldığı yerden ticarete devam etmiş ve denizcilikle ilgili faaliyetlere yoğunlaşmıştır.


Marco Polo'nun "Milione" adlı eseri dünya çapında büyük bir ilgi görmüş ve birçok dilde çevirileri yapılmıştır. Polo'nun aktardığı bilgiler Rönesans dönemi keşiflerine ilham vermiş ve Christopher Columbus da dâhil olmak üzere birçok kâşif Polo'nun izinden giderek yeni keşifler yapmayı amaçlamıştır.

Marco Polo, keşiflerinin yanı sıra Doğu ve Batı arasındaki kültürel ve ticari ilişkilerin gelişiminde de önemli bir rol oynamıştır. Seyahatleri ve gözlemleriyle, Doğu ve Batı arasındaki kültürel alışverişin teşvik edilmesine katkıda bulunmuş ve bu da tarih boyunca önemli bir etki yaratmıştır. Marco Polo'nun seyahatleri, keşif ruhunu ve dünyanın farklı bölgeleri arasındaki etkileşimin sağlanmasını teşvik etmiştir.

Marco Polo'nun cesareti, merakı ve kâşif ruhu insanın sınırları zorlama ve yeni ufuklara yelken açma arzusunu temsil etmektedir. Marco Polo, Avrupalı kâşiflerin öncülerinden biri olarak adını tarihe yazdırmış ve dünyanın farklı köşelerini birbirine bağlayan bir köprü olmuştur.

#Gezi #Kaşif #Biyografi #Marco Polo
0
0
0
Kaynakça

‘Marco Polo. Erişim 23 Mayıs 2023. https://www.worldhistory.org/Marco_Polo/

Maraini, Fosco. ‘’Subsequent Reputation of Marco Polo’’. Erişim 23 Mayıs 2023. https://www.britannica.com/biography/Marco-Polo/Subsequent-reputation

Şatıroğlu, Ayşen. "Marco Polo'nun Doğu ile İlgili Gözlemleri". İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi. Şubat 2012.


BENZER MAKALE
İngiltere Tarihindeki Kanlı Kraliçe

İngiltere Tarihindeki Kanlı Kraliçe

İngiltere tarihinde Protestan reformuna karşı çıkarak, Katolik inancını savunan Kraliçe Mary'nin Protestan...

Modern Üniversitenin Kurucusu: Wilhelm von Humboldt

Modern Üniversitenin Kurucusu: Wilhelm von Humboldt

Wilhelm von Humboldt, Prusyalı bir devlet adamıdır. Bakanlık ve diplomatlık yanında filozof, dilbilimci ve eğitimcidir....

Ortaçağ Yahudi Alimi: Saadia Gaon

Ortaçağ Yahudi Alimi: Saadia Gaon

Asıl adı Saadia ben Yosef olan Saadia Gaon Müslümanlar arasında Said el-Feyyumi olarak tanınmaktadır. Babilonya’da...

Osmanlı Mimarisine Yön Veren İsim: Mimar Sinan

Osmanlı Mimarisine Yön Veren İsim: Mimar Sinan

Osmanlı’nın en gözde mimarı olan Sinan, Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya gelmiştir. Yavuz...

Said Halim Paşa’nın Hayatı ve Düşünceleri

Said Halim Paşa’nın Hayatı ve Düşünceleri

Said Halim Paşa, döneminin İslam çizgisindeki aydınlarındandır. Çağdaşlarının aksine İsviçre’de...

Bir İslam Sanatçısı: Sıdıka Cuma

Bir İslam Sanatçısı: Sıdıka Cuma

Sıdıka Cuma, eleştirmenlerce beğenilen, birçok ödüle sahip çağdaş İslam sanatçısı, grafik...

Peygamber Efendimizin Şairi: Hassan Bin Sabit

Peygamber Efendimizin Şairi: Hassan Bin Sabit

Hz. Peygamber’i, ashabını ve İslâm dinini, müşriklerin hicivlerine karşı şiirleriyle savunduğu için...

Ölümcül İsyan: An Lushan Ayaklanması

Ölümcül İsyan: An Lushan Ayaklanması

755-769 yılları arasında Çin’de süren An Lushan ayaklanması sonucu 36 milyon insan hayatını kaybetmiştir....

Meşhur Astronomi Alimleri: Mecrîtî ve Zerkali

Meşhur Astronomi Alimleri: Mecrîtî ve Zerkali

Astronomi insanlık tarihi kadar eski bir bilimdir. Gökyüzü her zaman insanlar için bir merak konusu...

Hüccetülislâm: İmam Gazzali mi? İmam Gazali mi?

Hüccetülislâm: İmam Gazzali mi? İmam Gazali mi?

“Hüccetülislâm” ve “Zeynüddin” isimlendirmeleri ise İmam Gazzali’nin...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER