Konya Bilim Merkezi İlimge

Tarihteki İlk Bebek Arabaları ve İcadı

 Hatice Durak
 3 dk  82

“Bebek arabası” kelimesinin Amerikan İngilizcesindeki yaygın karşılıkları “Stroller” ve “Carriage” kelimeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde bu kelimeler yerine “Pram” veya “pushchair” terimlerinin kullanıldığı da bilinmektedir. Her ne kadar kullanımları farklı olsa da bu sözcükler aynı manaya gelmektedir. Pram kelimesi “yürüyen veya dolaşan kişi” anlamına gelen preambulate kelimesinin kısaltmasıdır. Stroller kelimesi de Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı anlama gelmekte ve “gezinen kişi” manasında kullanılmaktadır.

Bebekler için tekerlekli araba kavramı ise yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. 18. yüzyılda Avrupa'daki varlıklı aileler, minyatür at arabalarına benzeyen süslü "bebek arabaları" kullanmaktaydı. Ancak bu arabalar o dönemde her şeyden önce kişilerin sahip olduğu statüyü temsil etmekteydi ve günlük kullanım için pratik bir yapıda değildi. Genellikle ahşaptan el işçiliğiyle üretildikleri ve özenli tasarımlara sahip oldukları için hantal ve pahalıydılar.

19. yüzyıl, William Kent ve Benjamin Potter Crandall gibi mucitlerin yenilikleri sayesinde bebek arabası tasarımında önemli gelişmelere sahne olmuştur. Bir peyzaj mimarı olan Kent, 1733 yılında, tekerleklerin üzerinde kabuk şeklinde bir sepet bulunan bir bebek arabası tasarlamıştır. Bu ilk bebek arabasını tasarlamanın amacı ise genellikle bebeği ile dışarıda yürüyüşe çıkaran zengin İngiliz ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaktı. Ancak bu tasarım genellikle atlarla çekilen büyük, gösterişli ve ağır arabaları andırdığı için pratik değildi.


Daha sonra 19. yüzyılın ortalarında Charles Burton, William Kent tarafından icat edilen bu bebek arabasını geliştirmiş; bebek arabası daha hafif, katlanabilir ve daha pratik hale gelmiştir. Böylelikle Burton’un bu icadı, bebek arabası tarihinde ilk katlanabilir ve ayarlanabilir araba olarak tarihe geçmiştir. Bu gelişmelerle birlikte bebek arabaları daha geniş kesimler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki 1900'lere gelindiğinde çocuk arabası ya da bebek arabası kullanımının tüm ekonomik sınıflar arasında yaygınlaştığı hatta hayır kurumları tarafından yoksul annelere bile verilmeye başlandığı bilinmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dönem, gelişen ekonomi ve bebek patlaması neslinin etkisiyle bebek arabalarına olan talepte bir artışa tanık yaşandı. Yaşanan bu talep artışı sebebiyle üreticiler, alüminyum ve plastik gibi yeni malzemeleri piyasaya sürerek bebek arabalarını daha hafif ve manevra kabiliyeti yüksek hale getirdiler. Zaman içerisinde tasarımlar da değişen yaşam tarzlarına uyum sağlayacak şekilde geliştirilmiş; bebek arabalarındaki yatar koltuklar, emniyet kemerleri ve saklama bölmeleri gibi özellikler standart hale gelmiştir.

Bebek arabalarının modern ve günümüzdeki tasarımı özellikle 20. yüzyılın başlarında, farklı mucitlerin ve tasarımcıların katkılarıyla geliştirilmiştir. 20. yüzyılın sonları ise bebek arabası tasarımında devrim yaratan önemli teknolojik gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Alüminyum ve karbon fiber gibi hafif malzemeler geleneksel çelik çerçevelerin yerini alarak bebek arabalarının daha taşınabilir ve dayanıklı bir hal almasına neden olmuştur. Ergonomik tutamaklar, ayarlanabilir süspansiyon sistemleri ve döner tekerlekler manevra kabiliyetini artırırken, beş noktalı emniyet kemerleri ve kilitleme mekanizmaları gibi özellikler çocuğun güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamıştır.

Bebek arabaları ilk icadından günümüze kadar pek çok faklı şekillere evrilmiş, geliştirilmiş ve farklı ihtiyaçlara binaen yeni tasarımlara konu olmuştur. Ortaya çıkan farklı ihtiyaçları karşılamak için ise çeşitli tasarımlar bebek arabalarına entegre edilerek bebek arabalarında çeşitlilik sağlanmıştır. Her ne kadar zaman içerisinde bebek arabalarının şekli, yapısı ve malzemesi değişmiş olsa da temel kullanım amacında çok önemli diyebileceğimiz bir değişim yaşanmamıştır.

#Bebek Arabası #Stroller #William Kent #Mucit #İcat
0
0
0
Kaynakça

Miller, Stefanie, “The History of Strollers: From 1733 to Today”, 18 Nisan 2022, Erişim 21 Şubat 2024, https://parentingpod.com/history-of-strollers/ 

Timetoast timelines, “Baby Stroller History Timeline.” 1773. Erişim 21 Şubat 2024. https://www.timetoast.com/timelines/baby-stroller-history 

ThoughtCo, “The First Baby Carriages Were Pulled by Goats”, Erişim 21 Şubat 2024, https://www.thoughtco.com/history-of-baby-carriages-4075936 

BENZER MAKALE
Öğretmen Değil Rehber

Öğretmen Değil Rehber

Çoğu zaman kendisine atfedilen kutsallıkla birlikte anılan öğretmenlik mesleğinin de bir tarihsel süreci...

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Sicarii olarak tanımlanan grup adını suikast faaliyetlerinde kullanılan hançerden almaktadır. Kısa ve kıvrımlı olan...

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Amerikan İç Savaşı, ekonomileri tarıma dayalı olan ve köleleri iş gücü olarak kullanan Güney...

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Suriye ve Mısır önderliğinde Arap Devletleri 1973 yılının 6 Ekim’ine denk gelen Ramazan ayının onuncu gününde,...

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar (Arz-ı Mev’ud), Tanrı'nın Hz. İbrahim'e ve onun soyundan gelenlere verdiğine inanılan...

Naziler ve Siyonist Ortakları

Naziler ve Siyonist Ortakları

Hitler'e karşı savaş başladığında neredeyse tüm Yahudi örgütleri müttefiklerle güçlerini...

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren İsrail'in kuruluş süreci de katliamlarla doludur. İsrail'in...

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

30 yıl savaşları 1618-1648 yılları arasında Almanya merkezli gerçekleşen ama bütün Avrupa’yı içine...

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

1578 yılında Portekiz Kralı, Muhammed El Mütevekkil’e destek vermek amacıyla ordusuyla Fas’a çıkarma...

Şekerin Acı Tarihi

Şekerin Acı Tarihi

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız bir ürün olan şeker, Hindistan'dan başlayarak...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER