Konya Bilim Merkezi İlimge

Sri Lanka'da Ortaya Çıkan Örgüt: Tamil Kaplanları

 Kerim Emre Karabacak
 4 dk  227

Hindistan’ın güneyinde yer alan Sri Lanka, bir ada ülkesidir. İngiliz sömürgesinden bağımsızlığını kazanan ülkenin %17-18 kesimini Tamiller oluşturmaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Sinhala etnik grubu ile iç içe yaşayan Tamiller zamanla geri planda kaldıkları gerekçesiyle Sinhalalara karşı saldırılar düzenlemeye başlamıştır.

Sri Lanka’nın kuzeyinde Tamil etnik grubunun bağımsızlığını sağlamak adına mücadele eden "Tamil Kaplanları" örgütü oldukça kanlı bir sürecin doğmasına neden olmuştur. Hükümet güçleri ve örgüt arası mücadele binlerce sivilin ölümü ile sonuçlanmıştır. İntihar yeleğinin fikir babası olarak görülen Tamil Kaplanları 80’li yılların sonunda ortaya çıkardığı saldırı yöntemiyle oldukça önemli eylemler gerçekleştirmiştir.

Tamiller arasından çıkan ve oldukça ses getiren "Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları" (Liberation Tigers of Tamil Elam) resmi olarak 1976’da kurulmuştur. Organize bir yapılanma olarak karşımıza çıkan Tamil Kaplanları, ülkenin kuzeyinde yer alan Tamillerin yaşadığı bölgede bağımsız bir devlet kurmayı amaçlamıştır. Silahlı bir örgüt olarak varlığını duyuran grup Sri Lanka ordusuna yönelik saldırılar gerçekleştirmeye başlamıştır.


Silahlı bir örgütün varlığı Tamil ve Sinhala etnik grupları arasındaki çatışmayı daha fazla körüklemiştir. Tamil Kaplanlarının orduya yönelik saldırıları iktidarın Tamiller üzerinde baskı oluşturmasına yol açmıştır. Tamiller üzerindeki bu baskı, daha fazla saldırı ve eyleme yol açmıştır. Tamil ve Sinhala etnik grupları arasında süre gelen gerilim etnik çatışmaya dönüşmüştür.

Velupillai Prabhakaran, Tamil Kaplanlarının kurucusu ve bağımsız Tamil devletinin ideolojik fikir babası olarak görülmektedir. Tamil Kaplanları öncesinde silahlı eylemlere katılan Prabhakaran’ın doğduğu Jaffna şehri örgütün merkezi olmuştur. Örgüt zamanla güç kazanarak bazı bölgeleri ve yerleşim yerlerini ele geçirmiş bazen de zayıflayarak hakimiyeti altındaki bölgeleri kaybetmiştir.

Tamil Kaplanları, Sri Lanka’nın coğrafi konumunu kullanarak kaçakçılık faaliyetleri yürüterek önemli gelir kaynağı oluşturmuştur. Özellikle uyuşturucu üzerinden önemli bir gelir elde eden örgütün sevkiyatları güvenlik güçleri tarafından zaman zaman ele geçirilmiştir. Örgütün bir diğer önemli gelir ise pek çok örgütte olduğu gibi alınan vergilerle sağlanmaktadır.

Tamil Kaplanlarının 1983 yılında gerçekleştirdikleri eylem ülkede kitlesel bir etnik çatışmaya yol açmıştır. Askerlik hizmetini yapmak üzere kısa süre önce orduya katılan 13 asker, Tamil Kaplanları tarafından öldürülmüştür. Yaşanan bu olay ülkede infiale yol açmış ve Budist Sinhala çeteleri tarafından yüzlerce Tamil öldürülmüştür. "Kara Temmuz Olayları" olarak adlandırılan bu çatışma ortamı tarafların ayrılığını derinleştirmekle kalmamış radikal saldırıların zirveye ulaşmasına yol açmıştır.

Tamil Kaplanları ve Sri Lanka hükümeti arasında Hindistan’ın aracılığıyla barış görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Taraflar arasında tampon olmak amacıyla adaya Hindistan askerleri konuşlandırılmış ve barış arayışları başlamıştır. Yapılan görüşmeler sonuç vermemiş ve Hindistan askerleri Tamil Kaplanlarının saldırıları sonucu adadan çekilmiştir.

Tamil Kaplanları, 1991’de Hindistan Başbakanı Rajiv Gandh’e yönelik saldırı gerçekleştirmiş, Rajiv Gandh saldırıda hayatını kaybetmiştir. Örgütün dışarıdan aldığı siyasi destek bu saldırı ile sonlanmıştır. Örgütün 1993’te Sri Lanka Devlet Başkanı Ranasinghe Premadasa’ya yönelik gerçekleştirdiği saldırı sonucunda Ranasinghe Premadasa hayatını kaybetmiştir. Tamil Kaplanlarının adını tüm dünyaya duyuran suikast eylemleri bir yandan da örgütün sonunu hazırlamıştır.

Devlet başkanlarının ölmesi ile yeni bir saldırı dalgası başlatan kolluk kuvvetleri örgütün merkezi Jaffna şehrini 1995’te ele geçirmiştir. İki tarafında sivrilerek karşı karşıya geldiği ülke daha kanlı bir hal almıştır. Bir yandan taraflar arası müzakere devam etmiş bir yandan da saldırılar gerçekleşmiştir.

Siyasi görüşmelerin sürmesi ve 11 Eylül saldırıları sonrası oluşan ortam Sri Lanka’ya yönelik desteğin artmasına neden olmuştur. Örgüt saldırılarına devam etmiş olsa da 2009’da kurucu lideri Prabhakaran’da dahil olmak üzere pek çok komutanının öldürülmesi örgütün zayıflamasına yol açmıştır. Lider kadrosunun ortadan kaldırılması ile örgütün etkinliği neredeyse ortadan kalkmış ve Sri Lanka tarafından zafer ilan edilmiştir.

#Terör #Tamil #Sinhala #Elam #Tigers
0
0
0
Kaynakça

Guyot, Lola, Les Pratiques Répressives Des LTTE: Dispositifs Spatialisés de Purification de La Nation Tamoule. 2020, 2. Cilt, 101-115.

Martin Guss, Terörizm Kavramlar ve Kuramlar. İ. Çapçıoğlu, B. Metin (Çev.), 2017, Ankara: Adres Yayınları.

Öztürk Tolga, Tamil Kaplanları: Mağlubiyetin Jeopolitik Analizi, Akademik Hassasiyetler, 2022, 9. Cilt, 20. Sayı, 309-335.

BENZER MAKALE
Öğretmen Değil Rehber

Öğretmen Değil Rehber

Çoğu zaman kendisine atfedilen kutsallıkla birlikte anılan öğretmenlik mesleğinin de bir tarihsel süreci...

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Sicarii olarak tanımlanan grup adını suikast faaliyetlerinde kullanılan hançerden almaktadır. Kısa ve kıvrımlı olan...

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Amerikan İç Savaşı, ekonomileri tarıma dayalı olan ve köleleri iş gücü olarak kullanan Güney...

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Suriye ve Mısır önderliğinde Arap Devletleri 1973 yılının 6 Ekim’ine denk gelen Ramazan ayının onuncu gününde,...

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar (Arz-ı Mev’ud), Tanrı'nın Hz. İbrahim'e ve onun soyundan gelenlere verdiğine inanılan...

Naziler ve Siyonist Ortakları

Naziler ve Siyonist Ortakları

Hitler'e karşı savaş başladığında neredeyse tüm Yahudi örgütleri müttefiklerle güçlerini...

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren İsrail'in kuruluş süreci de katliamlarla doludur. İsrail'in...

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

30 yıl savaşları 1618-1648 yılları arasında Almanya merkezli gerçekleşen ama bütün Avrupa’yı içine...

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

1578 yılında Portekiz Kralı, Muhammed El Mütevekkil’e destek vermek amacıyla ordusuyla Fas’a çıkarma...

Şekerin Acı Tarihi

Şekerin Acı Tarihi

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız bir ürün olan şeker, Hindistan'dan başlayarak...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER