Konya Bilim Merkezi İlimge

Hitlerin Elit Askerleri: Schutzstaffel

 Mustafa Mücteba Dikmen
 3 dk  317

2. Dünya savaşında ortalığı kasıp kavuran, birçok soykırım gerçekleştiren, Almanya’nın Nazi lideri Hitlerin elit askerleri olan SS’in görevleri nedir? Ne zaman kurulmuştur ve hangi alanlarda görev almışlardır? Gelin hep beraber SS birliğinin tarihini kısaca inceleyelim.

SS yani Schutzstaffel 1925-1945 yılları arası faal olmuş, Hitler’i ve partisi NSDAP’yi korumakla görevli olan bir birliktir. SS’in temel özelliği askeri güç kullanabilen paramiliter bir birlik olmasıdır. 1923 yılında Adolf Hitler Stosstrupp (Hücum Kıtası) adlı bir birlik kurdu (Stosstrupp für Adolf Hitler). Bu birlik 22 üyeden oluşan, Hitler’i konuşmaları esnasında koruyan SS’in halefi konumunda olan özel bir birlikti. Birlik Hitler’e karşı düzenlenen başarısız darbe ardından dağıtılsa da Hitler 1925 yılında birliği yeniden kurdu ve SS’in baskılayıcı dönemi başladı. Hızlı bir şekilde büyüyen birlik daha kurulduğu yıl 1000 üyeye ulaştı. 1929 yılında büyüme hızı tekrar bir ivme kazandı. 1929 yılında Hitler güvenilir adamlarından Heinrich Himmler’i SS’in başına getirdi. Heinrich Himmler 4 yıl içinde, yani 1933 yılına kadar üye sayısını 200.000’e kadar çıkardı. Üye sayısını böyle arttırırken sadece en sadık gençleri seçiyordu.

Himmler SS askerlerine birliğinin aidiyet duygusunu arttıran özel bir hançer, askerleri normal asker ve halktan ayıran özel üniformalar yaptırmıştı. SS birliğinde olmak normal halktan ve askerlerden üstün bir statü kazandırıyordu. Böylelikle SS birliği Hitler'in en sadık birimi haline geldi. SS’in haricinde SA "Sturmabteilung"(Fırtına kıtası) adında paramiliter bir birlik daha varlığını sürdürmekteydi. Başlarda SS, SA’nın alt birimlerinden biriydi ama Himmler’in yönetiminde güçlenen SS zamanla SA için bir rakip haline geldi.

SA’nın lideri Ernst Röhm, Almanyadaki en güçlü ikinci kişi olarak görülmekteydi. Ernst Röhm’ü bir tehdit olarak gören Hitler onu bir darbe girişimiyle suçladı. Röhm 1934 yılında tutuklandı ve tutuklanmasından bir gün sonra SS birliği tarafından vuruldu. Liderlerini kaybeden SA zamanla dağılmaya başladı ve Hitler SS’i bağımsız bir organizasyon haline getirdi.

SS’in görevi tam olarak neydi?

SS başlangıçta Hitler’in özel korumalığını yapması için kurulmuş bir birlikti ama sayıları özel korumalık yapma seviyesini çok aşmıştı. SS’in içinde birçok farklı görevi bulunan alanlar vardı. Bunlardan biri (Leibstandarte Adolf Hitler) Hitler’in özel koruma birliğiydi. Bu alt birlik 120 kişiden oluşmakta ve görevleri sadece Hitleri korumaktı. Hitlerin korumalığını yapan bu 120 kişi direk onun emirlerine tabiiydi ve yasalara bağlı değildi. Bir diğer alt birlik ise Yahudi soykırımının gerçekleştiren Holokost harekâtını yürüten birlikti.

Temelde bütün SS birlikleri acımasızlıkları ve Hitler’e olan sadakatleri ile ön plana çıkmaktaydı. En acımasızları ve sadıkları ise silah SS (Die Waffen SS) birliğiydi. Bu SS birliği savaşlarda da faal olan bir gruptu. O kadar vahşi ve acımasızlardı ki alman askerleri tarafından bile eleştiriliyordu. Silahsız Polon askerlerini vurmaları ve rastgele toplu katliamlar yapmaları bunun başlıca nedenlerindendi. Hitler’e o kadar sadıkları ki 2. dünya savaşından sonra bile konumlarından ve Hitler’e olan sadakatlerinden vazgeçmediler. Tabii ki bu sadakat Nazi Almanya’sının kaybının önüne geçemedi. 1946 yılında yani savaş bittikten bir yıl sonra SS’in işi bitmişti. Birlik bir suç örgütü olarak tasfiye edildi. Bazı üst düzey SS üyeleri idam edildi. SS birliğinin lideri olan Himmler ise yakalandığı esnada ağzında bulunan bir zehir kapsülü ile intihar etti.

#Adolf Hitler #Almanya #2. dünya savaşı #Heinrich Himmler #schutzstaffel
0
0
0
Kaynakça

Tovar, Christiane. “Drittes Reich: Die SS”. 07 Ekim 2020. Erişim 17 Ocak 2023. https://www.planet-wissen.de/geschichte/nationalsozialismus/die_ss/index.html

Museum, Stiftung Deutsches Historisches. “Gerade auf LeMO gesehen: LeMO Kapitel: NS-Regime”. Erişim 11 Mart 2023. https://www.dhm.de/lemo/kapitel/ns-regime/ns-organisationen/schutzstaffel.html

StudySmarter DE. “SS: Definition, Waffen, Division & Totenkopf | StudySmarter”. Erişim 17 Ocak 2023. https://www.studysmarter.de/schule/geschichte/nationalsozialismus/ss/

BENZER MAKALE
Öğretmen Değil Rehber

Öğretmen Değil Rehber

Çoğu zaman kendisine atfedilen kutsallıkla birlikte anılan öğretmenlik mesleğinin de bir tarihsel süreci...

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Sicarii olarak tanımlanan grup adını suikast faaliyetlerinde kullanılan hançerden almaktadır. Kısa ve kıvrımlı olan...

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Amerikan İç Savaşı, ekonomileri tarıma dayalı olan ve köleleri iş gücü olarak kullanan Güney...

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Suriye ve Mısır önderliğinde Arap Devletleri 1973 yılının 6 Ekim’ine denk gelen Ramazan ayının onuncu gününde,...

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar (Arz-ı Mev’ud), Tanrı'nın Hz. İbrahim'e ve onun soyundan gelenlere verdiğine inanılan...

Naziler ve Siyonist Ortakları

Naziler ve Siyonist Ortakları

Hitler'e karşı savaş başladığında neredeyse tüm Yahudi örgütleri müttefiklerle güçlerini...

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren İsrail'in kuruluş süreci de katliamlarla doludur. İsrail'in...

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

30 yıl savaşları 1618-1648 yılları arasında Almanya merkezli gerçekleşen ama bütün Avrupa’yı içine...

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

1578 yılında Portekiz Kralı, Muhammed El Mütevekkil’e destek vermek amacıyla ordusuyla Fas’a çıkarma...

Şekerin Acı Tarihi

Şekerin Acı Tarihi

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız bir ürün olan şeker, Hindistan'dan başlayarak...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER