Konya Bilim Merkezi İlimge

Fransa'nın Ultra Sol'u: Action Directe

 Kerim Emre Karabacak
 4 dk  305

Action Directe örgütünün adı Türkçeye “Doğrudan Eylem” olarak çevrilmiştir. 1979 yılında kurulduğu düşünülen örgütün anarşist ve komünist ideoloji ile hareket ederek, Batı bloğunun en önemli ülkeleri arasında olan Fransa’da pek çok saldırı gerçekleştirmiştir.

Action Directe Örgütü, aralarında Jean Marc Rouillan, Nathalie Menigon, Andre Oliver ve Régis Schleicher’in de bulunduğu bir grup aşırılıkçı tarafından kurulmuştur. Örgüt, 1980’li yıllarda Avrupa'nın pek çok noktasında ortaya çıkan terör oluşumlarının Fransa ayağını oluşturmuştur. NATO’ya ve Avrupa’nın Amerikanlaşmasına karşı mücadele kararı almış bu örgütün Almanya’da bulunan Kızıl Ordu Fraksiyonları ve İtalya’da bulunan Kızıl Tugaylar ile bağlantısının olduğu bilinmektedir.

Fransa tarafından terör örgütü olarak kabul edilen yapılanma ülkede gerçekleşen pek çok bombalama ve suikast eyleminin sorumluğunu üstlenmiştir. Action Directe örgütü, kapitalist sistemin yansıması olarak gördüğü fabrikalar ve işveren derneklerine saldırılar düzenlemiştir. Mahkemeler ve karakollar gibi kamu yerleşkeleri de örgütün hedefleri arasında yer almıştır. Örgüt ayrıca Yahudilerin işlettiği bir takım işyerlerine de saldırılar düzenlemiştir.


Örgüt, 1985 yılında Fransa Savunma Bakanlığı yetkilisi Rene Audran’a ve 1986 yılında Renault Grubu Başkanı Georges Besse’ye suikast düzenlemiştir. Georges Besse, işçi sınıfın düşmanı bir işveren oluğu gerekçesiyle örgüt tarafından hedef alınmıştır. Fransız ordusunda önemli bir rütbede bulunan General Rene Audran ise Fransız silahlarının üçüncü ülkelere satışından sorumlu olduğu için saldırıya uğramıştır. Action Directe Örgütü, emperyalist güç olarak gördükleri Fransa üzerinden emperyalistlere bir mesaj verme amacı taşımıştır.

Acrion Directe Örgütü Şubat 1980’de Fransa’nın Başkenti Paris’te bir emlak şirketinin ofisine, Mart ayında ise Groupe D'intervention de la Gendarmerie Nationale (GING) olarak bilinen Ulusal Jandarma Müdahale Grubunun yerleşkesine yönelik bombalı saldırılar düzenlemiştir. Örgütün art arda saldırılar gerçekleştirdiği bu yılda Ulaştırma Bakanlığının da bulunduğu binaya tanksavar saldırısı düzenlenmiştir. Ulaştırma Bakanlığı’na yönelik düzenlenen saldırıda Fransa’nın ünlü yayınevi Hachette’ye ait ofis önemli derecede hasar görmüştür.

Örgütün ses getiren eylemlerinden birisi ise Paris’in Orly Havaalanına yönelik gerçekleştirdiği saldırıdır. Havaalanına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 8 kişi yaralanmıştır. Paris’te yer alan askeri okul Ecole Militaire de örgütün silahlı saldırısına uğramıştır. 1980 yılının Eylül ayında Action Directe liderlerinden olan Jean Marc Rouillan ve Nathalie Menignon, Paris’te gerçekleştirdikleri bir saldırıdan sonra polis tarafından yakalanmıştır.

1983 senesi örgütün sıklıkla saldırılar düzenlediği bir yıl olmuştur. Paris’te kamu ve özel sektöre ait bankalar örgüt tarafından saldırıya uğramış, pek çok mağaza soyulmuştur. 1984’de Ulusal Jandarma Teşkilatı mensubu General Guy Delfosse örgüt tarafından öldürülmüştür. Aynı yıl ülkenin en büyük şirketleri örgütün bombalı saldırılarının hedefi haline gelmiştir.


1985 yılına gelindiğinde Action Directe Örgütü yayınladığı bir bildirgeyle Alman Kızıl Ordu Fraksiyonu ile birleşme kararı verdiğini açıklamıştır. Birleşme kararı alan iki örgüt askeri ve bürokratik pek çok hedefe yönelik saldırılarını birkaç yıl daha devam ettirmiştir.

Birleşmeden tam iki yıl sonra 1987’de polisin düzenlediği bir operasyon sonucu örgüt liderleri André Olivier ve Jean Marc Rouillan’ın da dahil olduğu 18 kişi bir çiftlikte yakalanmış ve ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. Gerçekleştirilen bu operasyon sonucunda örgüt büyük ölçüde çökertilmiştir. Örgütün lider kadrosunun tutuklanması Fransa’da yaşanan terör eylemlerinin azalmasını sağlamıştır. Kızıl Ordu Fraksiyonunun da eski etkiyi gösterememesi sonucu Avrupa’da anarşist terör döneminin sonunu getirmiştir. Jean Marc Rouillan ve Nathalie Menigon, 2007’de yılında şartlı olarak tahliye edilmiştir. Şartlı tahliye edilen eski örgüt yöneticileri köşe yazarı olarak hayatlarına devam etmiştir.

#Terör #Marksist #Ultrasol #Actiondirecte #Fransa
0
0
0
Kaynakça

Dupuis-Deri, Francis. Penser L'action Directe Des Black Blocs, Politix: Revue des Sciences Sociales du Politique, 2004, 68. Cilt, 79-109.

Guss, Martin. Terörizm Kavramlar ve Kuramlar. İ. Çapçıoğlu, B. Metin (Çev.), 2017, Ankara: Adres Yayınları.

Dartnell, Michael. France's Action Directe: Terrorists in Search of A Revolution, Terrorism and Political Violence, 1990, 4. Cilt, 2. Sayı, 457-488.

BENZER MAKALE
Öğretmen Değil Rehber

Öğretmen Değil Rehber

Çoğu zaman kendisine atfedilen kutsallıkla birlikte anılan öğretmenlik mesleğinin de bir tarihsel süreci...

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Sicarii olarak tanımlanan grup adını suikast faaliyetlerinde kullanılan hançerden almaktadır. Kısa ve kıvrımlı olan...

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Amerikan İç Savaşı, ekonomileri tarıma dayalı olan ve köleleri iş gücü olarak kullanan Güney...

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Suriye ve Mısır önderliğinde Arap Devletleri 1973 yılının 6 Ekim’ine denk gelen Ramazan ayının onuncu gününde,...

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar (Arz-ı Mev’ud), Tanrı'nın Hz. İbrahim'e ve onun soyundan gelenlere verdiğine inanılan...

Naziler ve Siyonist Ortakları

Naziler ve Siyonist Ortakları

Hitler'e karşı savaş başladığında neredeyse tüm Yahudi örgütleri müttefiklerle güçlerini...

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren İsrail'in kuruluş süreci de katliamlarla doludur. İsrail'in...

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

30 yıl savaşları 1618-1648 yılları arasında Almanya merkezli gerçekleşen ama bütün Avrupa’yı içine...

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

1578 yılında Portekiz Kralı, Muhammed El Mütevekkil’e destek vermek amacıyla ordusuyla Fas’a çıkarma...

Şekerin Acı Tarihi

Şekerin Acı Tarihi

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız bir ürün olan şeker, Hindistan'dan başlayarak...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER