Konya Bilim Merkezi İlimge

Columbine Lisesi Katliamı

 Ayşe Ovalı
 4 dk  137

20 Nisan 1999'da Littleton, Colorado'daki Columbine Lisesi'nde meydana gelen katliamda, saldırıdan sorumlu iki öğrenci de dâhil olmak üzere 15 kişi öldü. Bu, ABD tarihinde okulda gerçekleştirilen en ölümcül silahlı saldırı olaylarından biriydi.

Saldırılar 18 yaşındaki Eric Harris ve 17 yaşındaki Dylan Klebold tarafından gerçekleştirildi. 20 Nisan 1999'da yarı otomatik tüfekler, tabancalar ve çeşitli patlayıcılarla Jefferson ilçesindeki Columbine Lisesi'ne girdiler. 20 dakikadan kısa bir sürede 12 öğrenci arkadaşını ve bir öğretmeni öldürdüler, 21 kişiyi de yaraladılar. Harris ve Klebold'un intihar etmesiyle şiddet sona erdi. Yetkililer daha sonra kafeteryada iki adet propan tankı bombası buldu. Patlatılmış olsalardı ölü sayısı çok daha yüksek olacaktı.

Columbine saldırısı, ABD tarihindeki en kötü lise silahlı saldırısıydı ve silah kontrolü ve okul güvenliği konusunda ulusal bir tartışmanın yanı sıra, silahlı kişiler Eric Harris ve Dylan Klebold'u neyin motive ettiğini belirlemek için büyük bir soruşturma başlattı. Newtown, Connecticut'taki Sandy Hook İlköğretim Okulu; Parkland, Florida'daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi ve Uvalde, Teksas'taki Robb İlköğretim Okulu da dâhil olmak üzere daha sonraki silahlı okul saldırıları, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki okul güvenliği ve silah kontrolü hakkında soru işaretleri oluşturmaya ve tartışmaların devam etmesine neden oldu.

Olayın ayrıntıları dehşet vericiydi. Sabah 11:19'da, trençkot giymiş on ikinci sınıf öğrencileri Dylan Klebold ve Eric Harris, Denver'ın güneyindeki bir banliyöde bulunan Columbine Lisesi'nin önünde diğer öğrencileri vurmaya başladı. İkili daha sonra okula girdi ve kurbanlarının çoğunu kütüphanede vurarak öldürdüler. Saat 11.35 civarında Klebold ve Harris 12 öğrenciyi ve bir öğretmeni öldürmüş, 20'den fazla kişiyi de yaralamıştı. Saat 12'den kısa süre sonra iki genç silahlarını kendilerine doğrulttu.

Müfettişler daha sonra Harris ve Klebold'un katliam sabahı saat 11:10 civarında Columbine'a ayrı arabalarla geldiklerini öğrendi. İkili birlikte okul kafeteryasına girdi ve buraya her biri saat 11:17'de patlamak üzere ayarlanmış 20 kiloluk propan bombası içeren iki spor çantası yerleştirdi. Gençler daha sonra bombaların patlamasını beklemek için dışarı çıkıp arabalarına bindiler. Bombalar patlamayınca Harris ve Klebold hedef gözetmeksizin ateş etmeye başladı.

Katliamdan hemen sonraki günlerde Harris ve Klebold'un sporcuları, azınlıkları ve Hıristiyanları kasten kurban olarak seçtikleri iddia edildi. Başlangıçta silahlı saldırganlardan birinin Cassie Bernall adlı öğrenciye Tanrı'ya inanıp inanmadığını sorduğu, Bernall'ın "evet" dediğinde onu vurarak öldürdüğü anlatıldı. Ailesi daha sonra kızlarını onurlandırmak için “Evet Dedi” başlıklı bir kitap yazdı. Ancak daha sonra sorunun Bernall'a değil, kurşunla yaralanan başka bir öğrenciye sorulduğu belirlendi. Kurban "Evet" cevabını verince saldırgan uzaklaşmıştı. Sonuç itibariyle olay bir şekilde çarpıtmalara ve ticari manipülasyonlara alet edildi. Sonraki araştırmalarda Harris ve Klebold'un kurbanlarını rastgele seçtiği ve iki gencin başlangıçta okullarını bombalamayı planladıkları ve potansiyel olarak yüzlerce insanı öldürmeyi düşündükleri ortaya çıktı.


Harris ve Klebold'un cinayetleri, Gotik kültürüne hayran olan ve Trençkot Mafyası adı verilen sosyal olarak dışlanmış bir grubun üyeleri oldukları için işledikleri yönünde spekülasyonlar vardı. Ayrıca Harris ve Klebold'un, akran zorbalığına misilleme olarak silahlı saldırıları gerçekleştirdiği iddia edildi. Bununla birlikte şiddet içeren video oyunları oynadıkları ve sözlerinde şiddet teması belirgin müzik parçaları dinledikleri de ortaya atıldı. Ancak bu teorilerin hiçbiri kanıtlanamadı.

Harris ve Klebold'un geride bıraktığı günlükler sayesinde araştırmacılar sonunda gençlerin, ABD tarihindeki en ölümcül terör eylemlerinden biri olan 1995'teki Oklahoma City bombalamasına benzer bir saldırıyla okulu bombalamayı bir yıldır planladıklarını keşfettiler. 2009 tarihli Columbine kitabının yazarı araştırmacı gazeteci Dave Cullen, Harris'i "duyarsız ve acımasız bir beyin" olarak tanımlarken, Klebold’u "aşk hakkında takıntılı bir şekilde günlük tutan ve ateş açmadan üç gün önce Columbine balosuna katılan zavallı bir depresif" olarak tanımladı.

Çatışmaların ardından Amerika'daki birçok okulda öğrencilerin rahatsız edici davranışları ve şiddet tehditlerine karşı "sıfır tolerans" kuralları yürürlüğe girdi. Columbine Lisesi 1999 sonbaharında yeniden açıldı, ancak katliam Littleton toplumunda ciddi bir travma yarattı.

Cinayetlerden bir gün önce Harris'e silah ve 100 mermi satan Mark Manes, altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Harris ve Klebold'u Manes'le tanıştıran Philip Duran da hapis cezasına çarptırıldı. Bazı mağdurlar ve ölen ya da yaralanan kişilerin aileleri okula ve polise dava açtı fakat bu davaların çoğu daha sonra mahkemede reddedildi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki silahlı okul saldırılarının listesi her yıl daha da uzamaktadır. Silah kontrolü konusundaki anlaşmazlıklar, her yıl 45.000 kişinin silahla bağlantılı yaralanmalardan öldüğü Amerika Birleşik Devletleri'nde tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir.

#Columbine Lisesi Katliamı #Amerika #Eric Harris #Dylan Klebold
0
0
0
Kaynakça

Britannica, “Columbine High School Shooting, massacre, Littleton, Colorado, United States [1999]”, Erişim 10 Ocak 2024, https://www.britannica.com/event/Columbine-High-School-shootings 

Cullen, Dave, “Columbine”, Hachette Book Group, 2010.

History.com, “Columbine Shooting”, Erişim 10 Ocak 2024, https://www.history.com/topics/1990s/columbine-high-school-shootings 

Moore, Michael, “Benim Cici Silahım (Bowling for Columbine)”, United Artists, 2002.

Guzman, Nicole, “A Brief History of Columbine and Its Effect”, Erişim 11 Ocak 2024, https://clas.ucdenver.edu/nhdc/sites/default/files/attached-files/entry_434.pdf 

BENZER MAKALE
Öğretmen Değil Rehber

Öğretmen Değil Rehber

Çoğu zaman kendisine atfedilen kutsallıkla birlikte anılan öğretmenlik mesleğinin de bir tarihsel süreci...

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Sicarii olarak tanımlanan grup adını suikast faaliyetlerinde kullanılan hançerden almaktadır. Kısa ve kıvrımlı olan...

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Amerikan İç Savaşı, ekonomileri tarıma dayalı olan ve köleleri iş gücü olarak kullanan Güney...

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Suriye ve Mısır önderliğinde Arap Devletleri 1973 yılının 6 Ekim’ine denk gelen Ramazan ayının onuncu gününde,...

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar (Arz-ı Mev’ud), Tanrı'nın Hz. İbrahim'e ve onun soyundan gelenlere verdiğine inanılan...

Naziler ve Siyonist Ortakları

Naziler ve Siyonist Ortakları

Hitler'e karşı savaş başladığında neredeyse tüm Yahudi örgütleri müttefiklerle güçlerini...

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren İsrail'in kuruluş süreci de katliamlarla doludur. İsrail'in...

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

30 yıl savaşları 1618-1648 yılları arasında Almanya merkezli gerçekleşen ama bütün Avrupa’yı içine...

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

1578 yılında Portekiz Kralı, Muhammed El Mütevekkil’e destek vermek amacıyla ordusuyla Fas’a çıkarma...

Şekerin Acı Tarihi

Şekerin Acı Tarihi

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız bir ürün olan şeker, Hindistan'dan başlayarak...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER