Konya Bilim Merkezi İlimge

Bisikletin Tarihi Serüveni

 Hatice Durak
 3 dk  179

Bisiklet, yüzyıllar öncesine dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Başlangıcı itibariyle ahşap bir alet olarak imal edilen bisiklet, basit bir mekanizmaya sahip oluşuyla bilinmektedir. Bugün gördüğümüz şık ve yüksek teknolojili makineler haline gelinceye kadar geçen sürede sayısız dönüşüm geçirmiştir. Bisikletin ortaya çıktığı ilk tarih ve gelişimi arasında birkaç yüzyılın geçtiği bilinmektedir.

Bisikletin tarihi 19. yüzyılın başlarına, “koşu makinesi” veya diğer bilinen ismi ile “Draisine” icadına kadar uzanmaktadır. 1817 yılında bir Alman baronu olan Karl Drais, ahşaptan yapılmış iki tekerlekli ve pedalsız bir cihaz icat etmiştir. “Draisine” veya “Laufmaschine” olarak bilinen bu makinede direksiyon için bir gidon ve sürücü için yastıklı bir koltuk bulunmakta, kullanıcı ayaklarını yere bastırarak ve makineyi ileriye doğru iterek bu aleti kullanabilmekteydi. Her ne kadar sınırlı bir işlevselliğine sahip olsa da Drais'in icadı, bisiklet tasarımında gelecekteki gelişmeler için zemin hazırlamıştır.

Bisiklet tarihinin bir sonraki dönüm noktası ise 1860'larda pedalların eklenmesiyle olmuştur. Fransız demirci Pierre Michaux ve oğlu Ernest, 1863 yılında Draisi’nin icat ettiği bisikletin ön tekerleğine pedallar takarak modern bisiklete çok benzeyen bir araç icat ettiler. "Michaux Velocipede" olarak bilinen bu icat sayesinde bisiklet tarihi, itme gücü yerine pedal kullanımına evrilmiştir.


1860'ların sonu ve 1870'lerin başında ise "Ordinary" veya "Penny-Farthing" isimli bisiklet popülerlik kazanmıştır. Sahip olduğu büyük ön tekerleği ve küçük arka tekerleği ile Penny-Farthing bisikleti, sürücülerin her pedal devrinde daha uzun mesafeler kat etmesini sağlamaktaydı. Ancak bu bisiklet, sahip olduğu şekli ve tasarımı ile sürücüyü yerden yüksekte konumlandırdığı için kullanıcı yönünden güvenlik riskleri de taşımaktaydı. Dolayısıyla Penny-Farthing'e binmek ve inmek ciddi bir beceri gerektirmekte, bu da sık sık kazalara yol açmaktaydı.

1870'lerin başlarına gelindiğinde ise bisiklet teknolojisi ve kullanımı kendine özgü bir hal almıştı. Tahta araba teknolojisine dayanan ana materyalin yerini zarif "sıradan" bisiklet malzemesi almıştı. Parçaların birleşiminde kullanılan eski malzemelerin yerini ise günümüzde de kullanılan çelik jantlar, dolgu kauçuk lastikler ve standartlaştırılmış parçalarının aldığı bilinmektedir. İngiliz mucit ve bisiklet endüstrisinin babası olarak bilinen James Starley'in 1871’de tasarladığı model Ariel, sıradan bisikletin tasarım standardını belirlemiştir. Ariel, 48 inçlik (122 cm) bir ön tekerleğe ve 30 inçlik (76 cm) bir arka tekerleğe sahipti. Starley'in ortaya koyduğu bu tasarım ve sonraki 10 yıl boyunca bisiklet için yaptığı üretken iyileştirmeler ona "Bisiklet Ticaretinin Babası" unvanını kazandırmıştır. 1874 yılına gelindiğinde bisiklet endüstrisinin merkezi Paris'ten Coventry'ye kaymış ve İngiltere 20. yüzyıla kadar teknik gelişmelere öncülük etmiştir.

1880'lere gelindiğinde ise "emniyet bisikletinin" piyasaya sürülmesi bisiklet dünyasında devrime sebep olmuştur. Pedalları arka tekerleğe bağlayan bir zincir tahriki, elmas şeklinde bir çerçeve ve benzer boyutta tekerleklere sahip olan emniyet bisikleti, daha dengeli ve erişilebilir bir sürüş deneyimi sunmaktaydı. Dolayısıyla bu tasarım yüksek tekerlekli Penny-Farthing'e nazaran daha güvenli bir alternatif olmasının yanında modern bisikletin taslağı haline gelmiştir.

Bisikletin tarihi, Baron Karl Drais'in ahşap draisinden günümüzün gelişmiş bisikletlerine kadar uzanan bir yenilik ve ilerleme öyküsüdür. Geçirdiği her evrim, değişim ve gelişimi ile insanoğlunun dünyasında önemli bir rol oynamıştır.

#Bisiklet #Draisine #Laufmaschine
0
0
0
Kaynakça

Britannica, “Bicycle | Definition, History, Types, & Facts |”, 09 Kasım 2023, Erişim 16 Kasım 2023, https://www.britannica.com/technology/bicycle

Britannica, “The History and Origin of Bicycles |”, Erişim 16 Kasım 2023, https://www.britannica.com/video/186489/discussion-bicycle-history

History. “The Bicycle’s Bumpy History”, 29 Eylül 2023, Erişim 16 Kasım 2023, https://www.history.com/news/bicycle-history-invention

Brown, “History of the Bicycle: A timeline”, Erişim 16 Kasım 2023, https://www.brown.edu/Departments/Joukowsky_Institute/courses/13things/7083.htmlBENZER MAKALE
Öğretmen Değil Rehber

Öğretmen Değil Rehber

Çoğu zaman kendisine atfedilen kutsallıkla birlikte anılan öğretmenlik mesleğinin de bir tarihsel süreci...

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Sicarii olarak tanımlanan grup adını suikast faaliyetlerinde kullanılan hançerden almaktadır. Kısa ve kıvrımlı olan...

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Amerikan İç Savaşı, ekonomileri tarıma dayalı olan ve köleleri iş gücü olarak kullanan Güney...

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Suriye ve Mısır önderliğinde Arap Devletleri 1973 yılının 6 Ekim’ine denk gelen Ramazan ayının onuncu gününde,...

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar (Arz-ı Mev’ud), Tanrı'nın Hz. İbrahim'e ve onun soyundan gelenlere verdiğine inanılan...

Naziler ve Siyonist Ortakları

Naziler ve Siyonist Ortakları

Hitler'e karşı savaş başladığında neredeyse tüm Yahudi örgütleri müttefiklerle güçlerini...

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren İsrail'in kuruluş süreci de katliamlarla doludur. İsrail'in...

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

30 yıl savaşları 1618-1648 yılları arasında Almanya merkezli gerçekleşen ama bütün Avrupa’yı içine...

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

1578 yılında Portekiz Kralı, Muhammed El Mütevekkil’e destek vermek amacıyla ordusuyla Fas’a çıkarma...

Şekerin Acı Tarihi

Şekerin Acı Tarihi

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız bir ürün olan şeker, Hindistan'dan başlayarak...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER