Konya Bilim Merkezi İlimge

Antik Romanın Dahi Doktoru: Gallen

 Mustafa Mücteba Dikmen
 3 dk  363

Antik çağlarda insanlar hastalandıklarında ne yapıyorlardı? Doktorlar ilkel yöntemlerle hastalara ne kadar yardımcı olabiliyordu? Haydi Roma’nın dahi doktoru olan Gallen’e daha detaylıca bakalım.

Eski Roma da doktorlar çoğunlukla Greek’ti. Bakteriler ve virüsler hakkında hiçbir bilgileri yoktu, yapabildikleri sadece açık yaraları, enfeksiyonları ve kemik kırılmalarını tedavi etmekti. Tedavi için bazı değişik otlar kullanıyor ve kremler yapıyorlardı. Virüslere ve bakterilere karşı bir tedavi üretemedikleri için insanlar hastalıklara çok kolay yakalanıyor ve ölüyorlardı. 

Antik Romalılar birçok hastalığın kaynağının tanrıların öfkesi olduğuna inanıyordu. Şifa için tanrılara dualar ediyorlardı. İyileşmek için kullandıkları en yaygın metod vücudun bir parçasının küçük bir temsili olan adak putlarıydı. Örnek olarak bacak, kol, kulak benzeri heykelcikler yapıyorlardı. Yapılan heykelciğin şekli tedavi gereken yere göre değişiyordu. 

Antik Roma da ateş semptomu gösteren hastalıkların yaygın olduğunu bilmekteyiz. Örnek olarak Malaria hastalığı sinekler ile yayılan bir hastalık olduğu için Malaria Pandemisi bir dönem Antik Roma'yı kasıp kavurmuştur. 


Roma'nın en önemli doktorlarından biri ise MS. 130 - 200 yılları arasında yaşayan Galen’di. Galen daha 17 yaşında iken memleketi Pergamon’da (Şu an İzmir / Bergama’nın bulunduğu yer) tıp üzerine yoğunlaşmaya başlamıştı. Mısır gibi birçok ülkede tıp araştırmalarına devam etti. Memleketine geri döndüğünde gladyatörlerin doktoru olarak çalışmaya başladı. Kısa bir süre içerisinde büyük bir üne kavuştu. Kendisinden önce çalışan gladyatör doktorunun gözetiminde 60 gladyatör ölmüşken, Galen’in gözetiminde sadece 5 kişi ölmüş, birçok gladyatör Galen tarafından tedavi edilmişti.

160 yılında Roma’ya yerleşen Galen burada da kısa bir süre içerisinde büyük bir üne kavuştu. Romanın önemli şahsiyetleri Galen tarafından tedavi ediliyordu. İmparator Marc Aurel’in doktorluğuna kadar yükselmişti. Galenin tedavisi hacamat ve kan alma yöntemlerine dayanıyordu. Tedavilerinden önce nabız kontrolleri yapıyor, idrar testleri istiyordu. Hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapan Galen’in birçok kitabı da bulunmaktadır. 

Galen’in öğretileri temelde saygı duyduğu büyük Doktor Hipokrat’ın öğretilerine dayanmaktadır. Hipokrat'ın dört sıvı teorisini korumakla kalmadı aynı zamanda onu geliştirdi. Bazı fizyolojik ve anatomik hataları düzeltti. Kasları hareket ettirenin kalp olmadığını, hareketin sinirler aracılığı ile beyinden gerçekleştiğini tespit etti. İdrarın, idrar kesesinde değil böbrekte üretildiğini kanıtladı. 

Günümüzde doğruluğu kanıtlanmış birçok araştırması olan Galen’in elbette pek çok hatası da bulunmaktaydı. Sonuçta Roma'da yaşayan, antik yöntemler kullanan bir doktordu. Örnek olarak Müslüman doktor İbn Sina dolaşım sistemini tanımlayana kadar Galen’in yaptığı araştırmaya binaen "venöz" kanının karaciğerde, "arteriyel" kanın kalpte üretildiğine inanılıyordu. Sonuç olarak Galen çağının çok ilerisinde bir doktor olduğu ve pek çok tıbbi problemin çözümüne öncülük ettiği bir gerçektir.

#Antik Roma #Tıp #Biyografi #Dahi Doktor #Galen
0
0
0
Kaynakça

Denis. “Antikes Rom”. Der Hausarzt. Erişim 17 Ocak 2023. https://www.hausarzt.digital/kultur/medizinhistorie/antikes-rom-57368.html

Der Tagesspiegel Online. “Gesundheitswissenschaft: Wellness im alten Rom”. Erişim 17 Ocak 2023. https://www.tagesspiegel.de/wissen/wellness-im-alten-rom-1820194.html

“Kinderzeitmaschine ǀ Wohin gingen kranke Römer?” Erişim 17 Ocak 2023. https://www.kinderzeitmaschine.de/antike/rom/lucys-wissensbox/alltag/wohin-gingen-kranke-roemer/

BENZER MAKALE
Öğretmen Değil Rehber

Öğretmen Değil Rehber

Çoğu zaman kendisine atfedilen kutsallıkla birlikte anılan öğretmenlik mesleğinin de bir tarihsel süreci...

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Pelerinin Altındaki Hançer: Sicarii Suikast Örgütü

Sicarii olarak tanımlanan grup adını suikast faaliyetlerinde kullanılan hançerden almaktadır. Kısa ve kıvrımlı olan...

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Birlik ve Konfederasyon Mücadelesi: Amerika iç Savaşı

Amerikan İç Savaşı, ekonomileri tarıma dayalı olan ve köleleri iş gücü olarak kullanan Güney...

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Son İsrail-Arap Savaşı: Yom-Kippur Muharebesi

Suriye ve Mısır önderliğinde Arap Devletleri 1973 yılının 6 Ekim’ine denk gelen Ramazan ayının onuncu gününde,...

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar Efsanesi ve Siyonizm

Vaat Edilmiş Topraklar (Arz-ı Mev’ud), Tanrı'nın Hz. İbrahim'e ve onun soyundan gelenlere verdiğine inanılan...

Naziler ve Siyonist Ortakları

Naziler ve Siyonist Ortakları

Hitler'e karşı savaş başladığında neredeyse tüm Yahudi örgütleri müttefiklerle güçlerini...

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

İsrail’i Kuran Terörist Örgütler: Haganah, Irgun ve Lehi

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren İsrail'in kuruluş süreci de katliamlarla doludur. İsrail'in...

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

Protestanlık Uğruna Bir Savaş: 30 Yıl Savaşı

30 yıl savaşları 1618-1648 yılları arasında Almanya merkezli gerçekleşen ama bütün Avrupa’yı içine...

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

Üç Kralın Savaşı: Vadisseyl Muharebesi

1578 yılında Portekiz Kralı, Muhammed El Mütevekkil’e destek vermek amacıyla ordusuyla Fas’a çıkarma...

Şekerin Acı Tarihi

Şekerin Acı Tarihi

Günümüzde neredeyse her alanda kullandığımız bir ürün olan şeker, Hindistan'dan başlayarak...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER