Konya Bilim Merkezi İlimge

Angkor Vat Tapınağı

 Feyza Güsün
 3 dk  275

Angkor Vat'ı, Kamboçya'da bulunan ve dünyanın en önemli arkeolojik bölgelerinden biri olan Angkor Kompleksi'nin en ünlü ve en büyük tapınaklarından biridir. Khmer İmparatorluğu, 802 yılında Jayavarman II'nin tahta çıkmasıyla başlar. Jayavarman II, Kamboçya'nın merkezini oluşturan Angkor bölgesini başkent yaparak imparatorluğunu kurmuştur. İmparatorluk, 12. yüzyılda II. Suryavarman'ın hükümdarlığı döneminde en yüksek gücüne ulaşmıştır. II. Suryavarman, M.Ö. 1113-1150 yılları arasında hüküm sürmüş, saltanatı boyunca Khmer İmparatorluğu'nu genişletmek ve güçlendirmek için büyük çaba sarf etmiştir. Angkor döneminin en önemli tapınaklarından biri olan Angkor Wat'ı inşa etmiştir.

Din ve dini inançlar, Angkor tapınaklarının temelini oluşturur. Khmer İmparatorluğu döneminde Hinduizm ve daha sonra Budizm, Kamboçya'da egemen olan dini inançlardır. Bu dönemde Angkor tapınakları, hem Hindu tanrılarına hem de Budist inançlara adanmış yapılar olarak kullanılmıştır.

Başlangıçta Hinduizm etkisi altında inşa edilen Angkor tapınakları, özellikle Shiva, Vishnu ve Brahma gibi Hindu tanrılarına adanmıştır. Bu dönemde Hindu mitolojisi ve tapınma ritüelleri Angkor tapınaklarında yaygın olarak uygulanmıştır.


12. yüzyıldan itibaren Khmer İmparatorluğu'nda Budizm, Hinduizm'e göre daha fazla kabul görmeye başlamıştır. Bu dönemde Angkor tapınaklarında Budist etkiler görülmeye başlanmış ve tapınaklar Budist ibadet yerleri olarak kullanılmıştır. Bazı tapınaklar tamamen Budist tapınakları olarak yeniden düzenlenmiştir. Tapınak, tanrı Vişnu'ya adanmıştır ve Khmer mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden biri olarak kabul edilir. Khmer mimarisi, Kamboçya'nın tarih boyunca gelişen Khmer İmparatorluğu döneminde (M.Ö. 9. yüzyıl - M.S. 15. yüzyıl) inşa edilen tapınaklar ve yapılarla özdeşleşmiş bir mimari tarzdır. Bu mimari tarz, özellikle Angkor dönemi olarak bilinen dönemde zirveye ulaşmıştır.


Angkor Vatı, Hindu tapınak mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir ve aynı zamanda dünyanın en büyük dini yapısıdır. Tapınak, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır ve Kamboçya'nın milli sembolü haline gelmiştir. Angkor Vatı'nın mimarisi oldukça etkileyicidir. Tapınak, 1,626.6 metrekarelik bir alana yayılmıştır ve geniş bir çevre duvarı ile çevrilidir. Dört taraftan yaklaşık 200 metreye uzanan bir hendekle çevrilidir. Ana girişler, dört tarafında yer alan heykeller ile süslenmiştir.

Tapınak, merkezi bir kule (prang) ve etrafında dairesel galerilere sahip olan bir anıtsal piramit şeklindedir. Ana kule, yüksekliği 65 metreye ulaşan bir merkezi tapınak kulesidir ve tapınağın en yüksek noktasını temsil eder. Bu kule, tapınak kompleksinin sembolik merkezi olan Mount Meru adlı kutsal bir dağa benzetilir. Angkor Vatı, içerisinde birçok değişik tapınak odası, avlular ve galeriler gibi yapılara sahiptir. Duvarlarda ve galerilerde detaylı ve sanatsal oymalar bulunur. Bu oymalar, Hindu mitolojisinden, tarihî olaylardan ve günlük yaşamdan sahneleri betimler.

Angkor Vatı, tapınaklar arasında dikkat çeken özellikleriyle tanınır. Güneş'in doğuşunda ve batışında gökyüzündeki renklerle etkileyici bir şekilde uyum sağlayan bir manzara sunar. Ayrıca tapınağın bazı bölümleri Ay ışığında büyüleyici bir şekilde parlar. Angkor Vatı, turistlerin yoğun ilgisini çeken bir yerdir.

#Angkor Vat #Kamboçya Tapınakları #Khmer mimarisi #Khmer İmparatorluğu
0
0
0
Kaynakça

‘’Angkor‘’. Erişim Tarihi: 14.05.2023. https://whc.unesco.org/en/list/668/

Rod-ari, Dr. Melody. ‘’Angkor Wat’’. Erişim Tarihi: 14.05.2023. https://www.khanacademy.org/humanities/ap-art-history/south-east-se-asia/cambodia-art/a/angkor-wat

‘’Angkor Wat’’. Erişim Tarihi: 15.05.2023. https://www.history.com/topics/landmarks/angkor-wat


BENZER MAKALE
Jeolojide Bir Devrim: Kıtaların Kayması Teorisi

Jeolojide Bir Devrim: Kıtaların Kayması Teorisi

Levha tektoniği, Dünya'nın yer kabuğunun yavaş yavaş hareket ettiği fikrini ortaya koyan bir teoridir. Yer kabuğu...

Endülüslü Müslümanların Atlantik Okyanusunu Keşfetme Girişimleri

Endülüslü Müslümanların Atlantik Okyanusunu Keşfetme Girişimleri

Coğrafyacı al-Mas’udi, İber yarımadasında yaşayan Müslüman Arapların Atlantik okyanusunu keşfetmek amacıyla...

Babil ve Asma Bahçeleri

Babil ve Asma Bahçeleri

Babil tarihi, Mezopotamya'daki Babil kentinin tarihini kapsar. Babil, günümüzde Irak'ın güneyinde...

Tikal Tapınağı: Mayalar’ın Mimari Harikası

Tikal Tapınağı: Mayalar’ın Mimari Harikası

Tikal Tapınağı, Maya uygarlığı tarafından M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Tikal, Maya uygarlığı döneminde...

Mısır Piramitleri: Antik Mimarinin Büyüleyici Yapıları

Mısır Piramitleri: Antik Mimarinin Büyüleyici Yapıları

Mısır Piramitleri, insanlık tarihindeki en etkileyici mimari başarılardan bazılarıdır.

Baharatın Tarihi ve Baharat Yolu

Baharatın Tarihi ve Baharat Yolu

Antik ticaret yollarından oluşan bir ağ olan Baharat Yolu, baharatların menşe yerlerinden uzak noktalara taşınmasını kolaylaştırarak...

Dünyanın Devletsiz Kıtası Antarktika ve Antarktika Antlaşması

Dünyanın Devletsiz Kıtası Antarktika ve Antarktika Antlaşması

Dünya üzerinde hiçbir devletin söz hakkının olmadığı, insanlar tarafından kolonileştirilmemiş, yerli...

Orta Çağ Dünyası Kaşifi: İbni Battuta

Orta Çağ Dünyası Kaşifi: İbni Battuta

Faslı bir alim ve seyyah olan İbn Battuta, dönemin tüm kaşiflerinden daha uzaklara giderek yaptığı olağanüstü...

Aztek Başkenti: Tenochtitlan

Aztek Başkenti: Tenochtitlan

Güney Amerika’nın kadim halkları arasında yer alan Aztek İmparatorluğunun başkenti konumundaki Tenochtitlan,...

Çölün Efendileri: Tuaregler

Çölün Efendileri: Tuaregler

Tuareg, Touareg ve Tevarık olarak adlandırılan çölün halkı, Batı ve Orta Sahel bölgelerinde yaşamaktadır....

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER