Konya Bilim Merkezi İlimge

Özgürlük Anıtı'nın İnşa Serüveni

 Raziye Betül Dikmen
 3 dk  121

New York limanının girişinde bulunan, Amerika Birleşik Devletleri’nin sembolü olarak kabul edilen Özgürlük Anıtı, Amerika’nın ikonu haline gelmiştir. New York şehrine gelenleri elindeki meşaleyle karşılayan anıt, dünya üzerinde en çok bilinen ve ziyaret edilen yerlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Amerika’da iç savaşın sona erdiği 1865 yılında, Fransız tarihçi Édouard de Laboulaye, Amerika’nın yaşanabilir bir demokrasi inşa etmesini kutlamak amacıyla hediye etmek üzere bir heykel yapılmasını önermiştir. Yapılan seçmeler sonucunda heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi, bu eseri yapmak için seçilmiştir. 1876 yılında yani Bağımsızlık Bildirisi’nin yüzüncü yılı için heykelin tamamlanması planlanmıştır. Amerikalılar ve Fransızların ortak çabası olarak yapılan bu heykel, iki ulus arasındaki kalıcı dostluğun hatırlanması amacıyla inşa edilmiştir.


Bu heykelin inşası için gerekli olan fonu toplamak amacıyla ciddi çalışmalar yürütülmüştür. Tüm çabalara rağmen heykelin yapımında gerekli olan fonun sağlanması oldukça yavaş ilerlemiş, bir taraftan Fransa’da çalışmalar devam ederken diğer taraftan bağış toplama faaliyetleri sürdürülmüştür.

Bartholdi, heykelin iskeletini oluşturmak ve yapısal sorunlarını çözmek için bir mühendisin yardımına ihtiyaç duymuştur. Bartholdi’nin isteklerini yapacak kişi Paris'teki Eyfel Kulesi'nin tasarımcısı olan Alexandre-Gustave Eiffel’den başkası değildir. Eiffel, heykelin bakır kaplamasının bağımsız olarak hareket etmesine rağmen dik durmasını sağlayan devasa demir pilon ve ikincil iskelet çerçevesini tasarlamak için görevlendirilmiştir. Eiffel, Eugène-Emmanuel Viollet-le-Duc ile birlikte New York Limanı'nın seçilen konumu nedeniyle heykelin maruz kalacağı güçlü rüzgârlara rağmen ayakta durması için gerekli bir koşul olan, bakır yüzeyin bağımsız olarak hareket etmesine olanak sağlayan demir direk ve çelikten bir iskelet inşa etmiştir.


1885 yılında Fransa’da tamamlanan ve 225 ton olduğu belirlenen heykel, parçalara ayrılarak 200’den fazla kasaya yerleştirilmiş ve New York’a gönderilmek üzere Fransız firkateyni Isere’ye yüklenmiştir. New York’a ulaştıktan sonraki dört ay boyunca işçiler heykeli birleştirmek için çalışmalarını sürdürmüştür. Heykelin üzerine yerleştirileceği kaide, Amerikalı mimar Richard Morris Hunt tarafından tasarlanmış ve Bedloe Adası'ndaki Fort Wood'un duvarları içine inşa edilmiştir. 28 Ekim 1886 yılında Başkan Grover Cleveland tarafından binlerce seyircinin önünde Özgürlük Heykeli’nin açılışı gerçekleştirilmiştir.


Kaidesi de dâhil olmak üzere toplam 93 metre olan Özgürlük Heykeli’nin sağ elinde havaya kaldırdığı bir meşale, sol elinde ise Bağımsızlık Bildirisi’nin kabul edildiği tarih olan 4 Temmuz 1776 yazlı bir tablet bulunmaktadır. Heykelin sağ elinde bulunan meşale, aydınlanmayı temsil etmektedir. Heykelin ilk halinde bulunan meşale ile bugün ki meşale aynı değildir. 1986 yılında, heykelin elinde tuttuğu ilk meşale yenilenmiş ve eski meşale heykelin kaidesinde bulunan müzeye koyulmuştur.

Heykelin sol elinde bulunan tablet, yerine yerleştirilmeden önce heykelin elinde kırık zincirler bulunmaktaydı. Amerika’daki iç savaşın sona ermesiyle bu zincirlerin yerini hukuk kitabını simgeleyen tabletler almıştır. Ancak bu kırık zincirler tamamen heykelden çıkarılmamış, heykelin ayaklarının çevresine yerleştirilmiştir. Bu zincirler, onun baskı ve kölelikten uzak bir tanrıça olduğunun simgesi kabul edilmektedir. Bartholdi’nin devasa heykel tasarımındaki kadının başında bulunan taç, dünyaya uzanan güneş ışınlarını temsil etmektedir. Ayrıca bu taç da ilginç olan başka bir detay, taçtan çıkan yedi sivri ucun dünyanın yedi kıtasını ve yedi denizini temsil ediyor olmasıdır.1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine girmiş olan Özgürlük Heykeli, şehre gelenleri tüm ihtişamıyla karşılamaya devam etmektedir.

#Amerika #Özgürlük Heykeli #New York #Sanat
0
0
0
Kaynakça

Uz, Ayfer - Uz, Nurbiye. “Şehir ve Heykel, Şehirde Heykel, Şehirlerin Sembolleri Heykeller”, Avrasya Sosyal ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi, 4, 12, 721-730, 2017.

History, “Statue of Liberty - Height, Location & Timeline”, 01 Temmuz 2019, Erişim 25 Kasım 2023, https://www.history.com/topics/landmarks/statue-of-liberty 

Statue of Liberty & Ellis Island, “Overview + History | Statue of Liberty”, Erişim 24 Kasım 2023, https://www.statueofliberty.org/statue-of-liberty/overview-history/ 

Britannica, “Statue of Liberty | History, Information, Height, Poem, & Facts |”, 11 Kasım 2023, Erişim 24 Kasım 2023. https://www.britannica.com/topic/Statue-of-Liberty 

Statue of Liberty Tour. “Statue of Liberty Meaning: What She Stands For”. Erişim 25 Kasım 2023. https://www.statueoflibertytour.com/blog/statue-of-liberty-meaning-what-she-stands-for/ 

BENZER MAKALE
İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

Hemen hemen her erkeğin dolabında bulunan özel günlerde ya da işe giderken tercih ettiği kravatın tarihi M.Ö....

Baharın Habercisi Adonis Miti

Baharın Habercisi Adonis Miti

Yunan mitolojisinde “Adonis Miti” olarak bilinen, doğadaki ölüm ve yenilenmeyi sembolize ettiği kabul...

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Birbirine dolanan siyah ve beyaz iki yarım dairenin, her iki tarafında zıt renklerden bir nokta bulunan Yin-Yang sembolü...

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Maviyi yaygın bir renk olarak düşünmek doğaldır. Mavi, gökyüzü ve okyanus ile ilişkilendirilir....

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Barok kelimesi Portekizce “tam yuvarlak olmayan şekilsiz inci” anlamına gelen “barroco” kelimesinden...

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan, 44 hektarlık bir yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle dünyanın en küçük...

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Samarra Ulu Camii, Irak'ın Samarra şehrinde bulunmaktadır ve Sâmerrâ 'da bulunan en önemli tarihi...

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Hurma palmiyesi olarak bilinen büyük bir ağaçta yetişen hurma dünyanın en tatlı meyvelerinden biridir....

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

“Ankh” sembolü, “yaşamın haçı, hayatın sembolü” olarak bilinmekte ve düz bir...

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

Bishwa Bengalce "dünya", ijtema ise Arapça 'içtima' yani "toplantı" anlamına gelir. "Dünya...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER