Konya Bilim Merkezi İlimge

Louvre Müzesi

 Raziye Betül Dikmen
 3 dk  183

Paris'in kalbinde, Seine Nehri kıyısında yer alan Louvre Müzesi’nin tam adı “France Musée du Louvre”, resmi ismi ise “Great Louvre” ve “French Grand Louvre”dur. Fransa’nın ulusal müzesi ve sanat galerisi olan Louvre Müzesi, antik uygarlıklardan 19. yüzyıla uzanan eserleri içinde barındıran zengin bir koleksiyona sahiptir.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olarak bilinen Louvre Müzesi, 12. yüzyılda Paris’in batısını korumak amacıyla yapılmış bir kaledir. 14. yüzyılda şehri korumak için inşa edilen diğer savunma yapıları tamamlanana kadar şehrin savunmasında etkili olmuştur. 16. yüzyılda Francis tarafından yıkılan bu kale, kraliyet ikametgâhı olarak kullanılmak amacıyla yeniden inşa edilmiştir. XIV. Louis’in 1682 yılında inşa ettirdiği Versailles Sarayı yapılana kadar Louvre, kraliyet ikametgâhı olarak kullanılmıştır. 

Rönesans dönemiyle birlikte krallar sanata olan merakları nedeniyle dönemin ünlü ressamlarının eserlerini koleksiyonlarına eklemişlerdir. Bu gün halen müzede sergilenen temel eserlerin toplanması kralların bu merakları nedeniyle 16. yüzyılda başlamıştır. 18. yüzyılda sanat müzelerinin halen çok nadir olmasına rağmen aydınlanmanın etkisi ile Fransız devrimci hükümeti 1793 yılında Louvre’u sanat müzesi olarak ziyarete açmıştır. Fakat üç yıl sonrasında yaşanan yapısal sorunlar nedeniyle Louvre Müzesi kapatılmak zorunda kalınmış ve 1801 yılında Napolyon’un “Musee Napoleon” ismiyle müzeyi yeniden hizmete sununcaya kadar da açılmamıştır.


Louvre Müzesi resimler, çizimler, heykel, doğu sanatları, İslam sanatı, Mısır, Yunan ve Roma eserlerini içinde barındıran çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Müzenin resim koleksiyonu en dikkat çekici eserlere ev sahipliği yapmakta ve fazla sayıda seçkin eser Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Dönemin en ünlü isimleri olan Raphael, Michelangelo ve Da Vinci’nin dikkat çeken eserleri Louvre’da yer almaktadır.

Müzedeki en eski eserlerin bulunduğu bölüm, mumyalar, lahitler, firavun heykelleri ve hiyerogliflerin sergilendiği Mısır bölümüdür. Doğu halkları olan Keldaniler, Asurlular ve Persler’e ait çivi yazılı tabletler, mücevherler ve çömleklerden oluşan yakın doğu antik eserler bölümü de müzenin kıymetli parçalarının sergilendiği, dikkat çekici bölümlerden biridir. Yunan ve Roma’ya ait eserlerin yer aldığı bölümde ise zengin heykel çeşitleri ve çömlekler bulunmaktadır.


Louvre Müzesi’nde İslam dünyasına ait olan ve geniş bir coğrafyadan miras kalan çok sayıda kaligrafi, tekstil ve seramik eserler yer almaktadır. Ayrıca el yazmaları ve İslam sanatına ait dekoratif nesneler de sergilenmektedir.

Mona Lisa'nın esrarengiz gülümsemesinden Mısır sfenksinin antik ihtişamına kadar pek çok eseri içerisinde barındıran, yaklaşık otuz beş bin eserin aynı anda sergilendiği Louvre Müzesi, hem sahip olduğu bu eser çeşitliliği hem de dünya üzerinde en çok ziyaret edilen müze olması nedeniyle sanat ve tarih meraklıları için vazgeçilmez bir destinasyon olarak kabul edilmektedir.

#louvremüzesi #fransa #müze #sanat
0
0
0
Kaynakça

Bresc‐bautier, Geneviève. “The Louvre: A National Museum in a Royal Palace”. Museum International 55/1 (01 Mayıs 2003), 61-67. https://doi.org/10.1111/1468-0033.00414

Vitry, Paul. The Louvre Museum. Paris: Albert Morance Publisher, 1966.

Art & Object, “An Inside Look at the History of the Louvre”. Erişim: 27 Ağustos 2023. https://www.artandobject.com/news/inside-look-history-louvre

Britannica, “Louvre | History, Collections, & Facts”. 13 Temmuz 2023. Erişim: 27 Ağustos 2023. https://www.britannica.com/topic/Louvre-Museum


BENZER MAKALE
İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

Hemen hemen her erkeğin dolabında bulunan özel günlerde ya da işe giderken tercih ettiği kravatın tarihi M.Ö....

Baharın Habercisi Adonis Miti

Baharın Habercisi Adonis Miti

Yunan mitolojisinde “Adonis Miti” olarak bilinen, doğadaki ölüm ve yenilenmeyi sembolize ettiği kabul...

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Birbirine dolanan siyah ve beyaz iki yarım dairenin, her iki tarafında zıt renklerden bir nokta bulunan Yin-Yang sembolü...

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Maviyi yaygın bir renk olarak düşünmek doğaldır. Mavi, gökyüzü ve okyanus ile ilişkilendirilir....

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Barok kelimesi Portekizce “tam yuvarlak olmayan şekilsiz inci” anlamına gelen “barroco” kelimesinden...

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan, 44 hektarlık bir yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle dünyanın en küçük...

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Samarra Ulu Camii, Irak'ın Samarra şehrinde bulunmaktadır ve Sâmerrâ 'da bulunan en önemli tarihi...

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Hurma palmiyesi olarak bilinen büyük bir ağaçta yetişen hurma dünyanın en tatlı meyvelerinden biridir....

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

“Ankh” sembolü, “yaşamın haçı, hayatın sembolü” olarak bilinmekte ve düz bir...

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

Bishwa Bengalce "dünya", ijtema ise Arapça 'içtima' yani "toplantı" anlamına gelir. "Dünya...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER