Konya Bilim Merkezi İlimge

Kitap Severler İçin İstanbul'un Gizli Mücevheri: Rami Kütüphanesi

 KBM Yönetici Editor
 4 dk  134

İstanbul'un Fatih semtinde bulunan Rami Kütüphanesi, Osmanlı döneminden kalma tarihi bir yapıdır. 1732 yılında Sadrazam Hekimoğlu Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır ve özgün mimarisi o dönemde hâkim olan Osmanlı üslubunu yansıtır. Kütüphane aslen hastane, okul ve camiden oluşan külliyenin bir parçası olarak inşa edilmiş, uzun yıllar bir ilim ve eğitim merkezi olarak hizmet vermiştir. Yıllar içerisinde kütüphane birkaç yenileme ve restorasyondan geçmiş ancak mimarisi bozulmadan kalmıştır.

Osmanlı döneminde kütüphane, Türk edebiyatının ve kültürünün korunmasında ve tanıtılmasında önemli bir rol oynamıştır. Birçok değerli el yazması, kitap ve belgeye ev sahipliği yapmış, entelektüel ve kültürel alışverişin bir merkezi olarak hizmet vermiştir. Zaman içerisinde akademisyenler ve entelektüeller için popüler bir yer halini alan Rami Kütüphanesi bugün hala İstanbul'un zengin tarihi ve kültürel mirasının bir örneği olarak durmaktadır.

Rami Kütüphanesinin Mimarisi

Rami Kütüphanesi'nin en dikkat çekici özelliklerinden biri 18. yüzyılda hâkim olan Osmanlı üslubunu yansıtan özgün mimarisidir. Kütüphane iki katlıdır ve giriş kapısının üzerinde yükselen merkezi bir kubbe bulunur. Kubbe dört sütunla desteklenmiş, girift geometrik desenler ve üzerine işlenen hatlarla süslenmiştir. Kütüphanenin içi, galerileri ve girintilerle çevrili merkezi bir salonuyla en az dışı kadar etkileyicidir. Duvarlar oymalar ve süslemelerle bezenmiş, rafları değerli eserlerle sıralanmıştır. Kütüphanede ayrıca kemerli sütun dizileri ve bir çeşme ile çevrili güzel bir avlu bulunmaktadır.

Rami Kütüphanesi çoğu nadir bulunan geniş bir kitap, el yazması ve belge koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphanede tarih, edebiyat, felsefe ve bilim gibi çok çeşitli konularda kitaplar bulunmaktadır. Aynı zamanda çoğu Osmanlı dönemine kadar uzanan bir Türk ve İslam el yazması koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Etkileyici kitap koleksiyonunun yanı sıra Rami Kütüphanesi başka özelliklere de sahiptir. Örneğin, kütüphanede Türk edebiyatı ve kültürü ile ilgili eserlerin sergilendiği küçük bir müze bulunmaktadır. Ayrıca ziyaretçilerin huzurlu ve sakin bir ortamda kitap okuyup ders çalışabilecekleri bir okuma odası da bulunmaktadır.


Rami Kütüphanesi Koleksiyonu

Rami Kütüphanesi koleksiyonu, İstanbul'daki en kapsamlı ve değerli koleksiyonlardan biridir. Birçoğu yeri doldurulamaz derecede değerli olan kırk binden fazla kitap, el yazması ve belge içerir. Kütüphanenin koleksiyonu özellikle Osmanlı tarihi, edebiyatı ve kültürü alanlarında güçlüdür. Rami Kütüphanesi'nin koleksiyonundaki en dikkate değer eserlerden bazıları şunlardır: 16. yüzyıldan kalma bir Kuran nüshası, ünlü Türk Destanı, Kanuni Sultan Süleyman’ın nadide bir el yazması ve Osmanlı İmparatorluğu'nun idari ve hukuk sistemi ile ilgili bir belge. Kütüphanenin koleksiyonu akademisyenler ve araştırmacılar için bir hazine niteliğindedir.

Yaşayan Kışla ve Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi’nin inşa edilme amacı askerler ve ailelerini barındırmak için yapılmış olan ve yakınlarında bulunan Yaşayan Kışla ile yakından ilişkilidir. Kışla, Osmanlı askeri mimarisinin değerli örneklerinden biridir. Kışla, Rami Kütüphanesi'ne kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve kütüphane ziyaretinin mükemmel bir tamamlayıcısıdır.

Kışla, günümüzde Osmanlı askeri tarihi ve kültürü ile ilgili eserlerin sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür. Ziyaretçiler kışlayı keşfedebilir, gerek askerlerin kendi yaşamı gerekse ailelerinin günlük yaşamları hakkında bilgi edinebilirler.

Rami Kütüphanesi halka açık hizmet vermektedir. Kütüphaneye ulaşım toplu taşıma araçları ile kolayca sağlanmaktadır. Ziyaretçiler, turist yoğunluğunun arttığı sezonlarında kütüphanenin kalabalık olabileceği akıllarından çıkarmamalıdır.

#Rami Kütüphanesi #İstanbul #Osmanlı
0
0
0
Kaynakça

Özdemir, E. Rami Kütüphanesi'nin Tarihi ve Değerli Yazmaları. Journal of Turkish Studies, (2014). 9(9), 1189-1202.

Tok, S. İstanbul Eyüp Sultan Rami Kütüphanesi ve Arşivi. Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, (2019). 10(3), 313-332.

Şahin, S. İstanbul'da Osmanlı Kütüphaneleri: Rami Kütüphanesi Üzerine Bir Değerlendirme. Turkish Studies, (2017). 12(1), 867-882.

BENZER MAKALE
İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

Hemen hemen her erkeğin dolabında bulunan özel günlerde ya da işe giderken tercih ettiği kravatın tarihi M.Ö....

Baharın Habercisi Adonis Miti

Baharın Habercisi Adonis Miti

Yunan mitolojisinde “Adonis Miti” olarak bilinen, doğadaki ölüm ve yenilenmeyi sembolize ettiği kabul...

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Birbirine dolanan siyah ve beyaz iki yarım dairenin, her iki tarafında zıt renklerden bir nokta bulunan Yin-Yang sembolü...

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Maviyi yaygın bir renk olarak düşünmek doğaldır. Mavi, gökyüzü ve okyanus ile ilişkilendirilir....

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Barok kelimesi Portekizce “tam yuvarlak olmayan şekilsiz inci” anlamına gelen “barroco” kelimesinden...

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan, 44 hektarlık bir yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle dünyanın en küçük...

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Samarra Ulu Camii, Irak'ın Samarra şehrinde bulunmaktadır ve Sâmerrâ 'da bulunan en önemli tarihi...

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Hurma palmiyesi olarak bilinen büyük bir ağaçta yetişen hurma dünyanın en tatlı meyvelerinden biridir....

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

“Ankh” sembolü, “yaşamın haçı, hayatın sembolü” olarak bilinmekte ve düz bir...

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

Bishwa Bengalce "dünya", ijtema ise Arapça 'içtima' yani "toplantı" anlamına gelir. "Dünya...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER