Konya Bilim Merkezi İlimge

Göz Göze Gelmekten Kaçınmanız Gereken Figür: Medusa

 Raziye Betül Dikmen
 3 dk  505

Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Medusa, ölümsüz kız kardeşleri Stheno ve Euryale’nin aksine Gorgon’un ölümlü olan tek ismidir. Üç kız kardeş olmalarına rağmen efsanelere konu olan, Yunan edebiyatı ve sanatında pek çok tasviri yapılan isim ölümlü olan Medusa’dır. Tek bir bakışıyla insanları taşa dönüştürdüğüne inanılan ve yılan saçları ile tasvir edilen Medusa’nın, Yunan edebiyatında anlatılan çeşitli mitleri bulunmaktadır. Bu anlatımlardan en yaygın olanının “Athena-Poseidon-Medusa” arasında geçen bir aşk üçgenine dayanan efsanevi anlatım olduğu kabul edilmektedir.


Efsaneye göre Medusa, bir zamanlar kainatın en güzel kadını olarak kabul edilmektedir. Öyle güzeldir ki bütün gözler onun üzerindedir. Tabi bu durum Medusa’nın diğer kadınlar tarafından kıskanılmasına neden olmaktadır. Bütün bu dikkatlerden kaçmak adına Medusa, kardeşleri ile birlikte kendisini tanrıya adayarak Athena’ya ait olan bir tapınakta yaşamaya başlamıştır. Athena, herkesin güzelliğine hayran olduğu Medusa’nın tapınağında yaşamasını, kendisinin daha bilgili ve güzel olduğunu düşündüğü için kabul etmiştir. Ancak Athena’nın eşi, denizlerin tanrısı olan Poseidon, Medusa’nın güzelliğinden etkilenmiş ancak Medusa’nın ölümlü olması nedeniyle ona olan bu hayranlığının kendisini küçük düşüreceğini düşünmesi nedeniyle ona karşı olan bu hislerini kimseye belli etmemiştir.

Zaman içinde Poseidon, Medusa’ya öyle aşık olmuştur ki bir gün tapınağa gizlice girerek, zorla Medusa’ya sahip olmuştur. Bu durumu öğrenen Athena, Medusa’yı kendisine bakanları taşa çeviren ve herkesi korkutan bir canavara dönüştürmüştür. Bununla yetinmeyerek Medusa ve iki kardeşini sürgüne göndermiştir. Ancak bütün bu yaptıklarına rağmen öfkesi dinmeyen Athena, kardeşi Perseus’tan, Medusa’yı öldürmesini istemiştir. Perseus, hiç vakit kaybetmeden Medusa’yı öldürme görevini yerine getirmiştir. Fakat Poseidon’dan hamile kalan Medusa’nın öldürülmesiyle Pegasus ve Chrsyar annelerinin bedeninden çıkmıştır. Medusa, öldükten sonra da gücünü kaybetmemiştir. Zira ilerleyen anlatımlarda Perseus’un, Medusa’nın kestiği başıyla savaşlara katıldığı ve herkesi taşa çevirerek tüm savaşları kazandığı anlatılmaktadır.


Yunan mitolojisinde Medusa ile ilgili yaygın olarak anlatılan başka bir anlatımda, zalim bir kral Perseus’tan, Medusa’nın başını kendisine hediye olarak getirmesini istemiştir. Perseus, Medusa’nın gözlerine baktığında taşa dönüşeceğini bildiği için o uyurken Medusa’ya saldırarak başını almıştır. Bunun üzerine Medusa’nın kız kardeşleri Perseus’u takip etmiş ancak Perseus, Hermes’in kanatlı çizmeleri ve Hades’in görünmezlik miğferini kullanarak onlardan kaçmayı başarmıştır. Medusa’nın başını da yanına alarak kaçan Perseus, Medusa’nın kesik başının bile insanları taşlaştırma gücüne sahip olduğunu fark etmiştir. Perseus, Medusa’nın başının sahip olduğu bu gücü kullanarak düşmanlarını yenmiş ve bir prensesi deniz canavarından kurtarmıştır.


Yunan mitolojisinde anlatılan bu efsanelerden hareketle Medusa’nın sanatçılara da ilham olduğu bilinmektedir. Pek çok tasviri yapılmış ve Roma’da sahip olduğu güç nedeniyle kılıçların kabzalarına Medusa’nın başı tasvirleri yerleştirilmiştir. Çok sayıda Medusa başı heykeli yapılmış ve bu heykellerden bazıları günümüze kadar ulaşmıştır. Heykellerden iki tanesi de ülkemizde bulunmaktadır. Biri Apollon Tapınağı’nda, tapınağın koruyucusu olarak diğeri ise Yerebatan Sarnıcı’nda sergilenmektedir.

#medusa #mitoloji #medusamiti #medusabaşı
0
0
0
Kaynakça

Glennon, Authors: Madeleine. “Medusa in Ancient Greek Art | Essay | The Metropolitan Museum of Art | Heilbrunn Timeline of Art History”. The Met’s Heilbrunn Timeline of Art History. Erişim 16 Mayıs 2023. https://www.metmuseum.org/toah/hd/medu/hd_medu.htm

Macquire, Kelly. “Medusa”. World History Encyclopedia. Erişim 16 Mayıs 2023. https://www.worldhistory.org/Medusa/

“Medusa | Myth & Story | Britannica”. Erişim 16 Mayıs 2023. https://www.britannica.com/topic/Medusa-Greek-mythology

“Yunan Mitolojisinde Medusa’nın Gorgon Dönüştürülmesi ve Öldürülmesinin Töre Mitinin Foucalt’a Söylem Analizi”. Cyprus Turkish Journal of Psychiatry and Psychology. https://doi.org/10.35365/ctjpp.20.2.7

BENZER MAKALE
İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

Hemen hemen her erkeğin dolabında bulunan özel günlerde ya da işe giderken tercih ettiği kravatın tarihi M.Ö....

Baharın Habercisi Adonis Miti

Baharın Habercisi Adonis Miti

Yunan mitolojisinde “Adonis Miti” olarak bilinen, doğadaki ölüm ve yenilenmeyi sembolize ettiği kabul...

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Birbirine dolanan siyah ve beyaz iki yarım dairenin, her iki tarafında zıt renklerden bir nokta bulunan Yin-Yang sembolü...

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Maviyi yaygın bir renk olarak düşünmek doğaldır. Mavi, gökyüzü ve okyanus ile ilişkilendirilir....

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Barok kelimesi Portekizce “tam yuvarlak olmayan şekilsiz inci” anlamına gelen “barroco” kelimesinden...

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan, 44 hektarlık bir yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle dünyanın en küçük...

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Samarra Ulu Camii, Irak'ın Samarra şehrinde bulunmaktadır ve Sâmerrâ 'da bulunan en önemli tarihi...

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Hurma palmiyesi olarak bilinen büyük bir ağaçta yetişen hurma dünyanın en tatlı meyvelerinden biridir....

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

“Ankh” sembolü, “yaşamın haçı, hayatın sembolü” olarak bilinmekte ve düz bir...

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

Bishwa Bengalce "dünya", ijtema ise Arapça 'içtima' yani "toplantı" anlamına gelir. "Dünya...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER