Konya Bilim Merkezi İlimge

Görünmez Bina: Maraya Konser Salonu

 Feyza Güsün
 3 dk  243

İsmi Arapça'da 'ayna' veya 'yansıma' anlamına gelen mir’a kelimesinden türeyen “Maraya Konser Salonu,” Suudi Arabistan'ın Al Ula şehrinde bulunan ve modern mimarisiyle dikkat çeken bir sanat eseridir. Maraya Konser Salonu’nun bulunduğu Al Ula, Suudi Arabistan'ın kuzeybatısında yer alan bir şehirdir. Medine eyaletinin bir parçasıdır. Şehir, Hicaz dağlarının eteklerinde, Kızıldeniz'in yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Al Ula’nın tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şehir, Lihyan ve Nabataean krallıklarının başkentiydi.

Al Ula, Suudi Arabistan'ın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Şehir, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Maraya Konser Salonu da bu bölgenin turistik potansiyelini artırmayı amaçlayan bir proje olarak hayata geçirilmiştir. Bölgenin tarihi ve kültürel mirası korunarak Maraya Konser Salonu gibi modern yapılarla bütünleştirme çabası, bu konuda önemli bir adım olarak kabul edilir.


Hassas bir şekilde tasarlanan Maraya, doğal çevresiyle kusursuz bir şekilde bütünleşerek çevredeki kum tepelerinin, manzaraların ve dağların güzelliğini yansıtmaktadır. Mimari bir şaheser olmanın yanı sıra Maraya aynı zamanda çok amaçlı bir konser salonu ve eğlence merkezi olarak hizmet veren, tamamen işlevsel bir mekândır. Son teknolojiye sahip sanat eseri, 9.740 aynalı panelle kaplanmıştır ve Guinness Dünya Rekorları'na göre bu onu dünyadaki en büyük aynalı bina haline getirmektedir.

Maraya Konser Salonu, Suudi Arabistan'ın bir kültür ve turizm merkezi haline gelmesi için önemli bir adım olarak düşünülmüştür. Salon hakkında bazı bilgiler şu şekildedir:

● Salonun tasarımı, Suudi mimar Abdulrahman Saad Assiri tarafından yapılmıştır.

● Yapımında 9.740 metrekare ayna kullanılmıştır.

● Salonun kapasitesi 6.000 kişidir.

● Bünyesinde 1.777 metrekarelik bir oditoryum bulunmaktadır.

● Salon konserler, tiyatro oyunları, sergiler ve diğer etkinlikler için kullanılmaktadır.


Dev aynalarla kaplı Maraya’nın yapım aşamasında aynalar için kum fırtınalarına, büyük sıcaklık dalgalanmalarına ve çölde meydana gelebilecek diğer günlük hava koşullarına dayanabilecek özel bir kaplama geliştirmiştir. Özel kaplama sayesinde cam yüzeyler, gündüzleri güneşin ışığını yansıtarak salonu aydınlatmaktadır. Geceleri ise yıldızların ışığını yansıtarak salonu büyüleyici bir mekân haline getirmektedir.

Aynaların yansıtma özelliğinden faydalanılarak özel ışıklandırma ile çevresel etkiler gösterilmekte ve desenler oluşturabilmektedir. Bu sayede Maraya, hem gece gündüz değişiminin yansımasını hem de sürekli olarak değişen bir görünümü ziyaretçilerine sunmaktadır.

Maraya büyük açılışından bu yana One Republic, Andrea Bocelli, Alicia Keys, Usher, Angham ve Majid Al Mohandis gibi yıldızlarla dolu bölgesel ve uluslararası sanatçılara ev sahipliği yaparak müzik tutkunları için önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir. Maraya müzik etkinlikleri ile kalmayıp dört kata yayılan sergi, etkinlik, konferans salonları olanaklarıyla donatılmış bir mekân olarak tasarlanmıştır. Ayrıca Maraya’nın bünyesinde yalnızca Kraliyet ailesinin üyelerine ayrılan, lüks ve özel bir alan sunan Royal Suit bulunmaktadır. Maraya ile ilgili dikkat çeken bir diğer özellik ise bünyesinde hizmet verdiği restorandır. Son katta bulunan restoran Akdeniz, Arap ve İngiliz mutfağının lezzetlerini sunmaktadır.

Maraya Konser Salonu, sadece etkinlikler için değil, aynı zamanda turistik bir cazibe merkezi olarak da hizmet vermektedir. Mimari tasarımı ve yansıtıcı cam yüzeyleri sayesinde bu yapının çevresiyle olan etkileşimi ilgi çekicidir. Özellikle sosyal medya platformlarında popüler bir fotoğraf çekme noktası haline gelmiştir.

#Maraya #Al Ula #Konser salonu #Ayna bina
0
0
0
Kaynakça

Maraya Art Centre. “About Maraya Art Centre”, Erişim Tarihi: 20.08.2023. https://maraya.ae/site/page/about-maraya-art-centre/11 

Green Prophet. “Maraya the biggest mirrored building in the world”, Erişim Tarihi: 20.08.2023. https://www.greenprophet.com/2020/08/maraya-the-biggest-mirrored-building-in-the-world/ 

Maarten Travels. “Maraya”, Erişim Tarihi: 20.08.2023. https://www.maartentravels.com/how-to-visit-maraya-in-alula/ 


BENZER MAKALE
İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

Hemen hemen her erkeğin dolabında bulunan özel günlerde ya da işe giderken tercih ettiği kravatın tarihi M.Ö....

Baharın Habercisi Adonis Miti

Baharın Habercisi Adonis Miti

Yunan mitolojisinde “Adonis Miti” olarak bilinen, doğadaki ölüm ve yenilenmeyi sembolize ettiği kabul...

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Birbirine dolanan siyah ve beyaz iki yarım dairenin, her iki tarafında zıt renklerden bir nokta bulunan Yin-Yang sembolü...

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Maviyi yaygın bir renk olarak düşünmek doğaldır. Mavi, gökyüzü ve okyanus ile ilişkilendirilir....

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Barok kelimesi Portekizce “tam yuvarlak olmayan şekilsiz inci” anlamına gelen “barroco” kelimesinden...

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan, 44 hektarlık bir yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle dünyanın en küçük...

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Samarra Ulu Camii, Irak'ın Samarra şehrinde bulunmaktadır ve Sâmerrâ 'da bulunan en önemli tarihi...

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Hurma palmiyesi olarak bilinen büyük bir ağaçta yetişen hurma dünyanın en tatlı meyvelerinden biridir....

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

“Ankh” sembolü, “yaşamın haçı, hayatın sembolü” olarak bilinmekte ve düz bir...

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

Bishwa Bengalce "dünya", ijtema ise Arapça 'içtima' yani "toplantı" anlamına gelir. "Dünya...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER