Konya Bilim Merkezi İlimge

Denizlerin Egemenlik Anahtarı: Viking Gemileri

 Hatice Durak
 2 dk  332

Viking tarihi, 8. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar İskandinav ülkelerinden gelen denizci ve savaşçıların Avrupa'nın farklı bölgelerine yaptıkları seferlerle ağırlaşan bir dönemi ifade eder. Vikingler, şimdiki Danimarka, Norveç ve İsveç gibi ülkelerden gelmişlerdi. Bu gezgin savaşçılar, Avrupa kıyılarında, İngiltere'de, İrlanda'da, Fransa'da ve İspanya'da yerleşim yerleri kurarak, yağmacılık yaparak, ticaret yaparak, topraklar fethederek ve hatta Bizans İmparatorluğu'na kadar uzanan seferler düzenleyerek ün kazandılar.

Vikinglerin tarihini 8. yüzyıldaki birçok faktör etkilemiştir. Bu faktörler arasında İskandinavlar arasındaki nüfus artışı, iklim değişikliği ve Avrupa'da siyasi çalkantılar yer almaktadır. Vikinglerin denizci ve savaşçı kültürü, bu koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Savaşma konusunda oldukça yetenekli ve cesur olan Vikinglerde savaş önemli bir yer tutardı. Birçok Viking genci savaşçı olmak için eğitim alırdı. Viking savaşçıları, cesur ve korkusuzlardı. Savaşçılar, yalnızca bir saldırı savaşı değil, aynı zamanda stratejik düşünme ve taktik kullanma yetenekleriyle de ünlüydüler. Özellikle İngiltere'ye yaptıkları seferlerde, ani baskınlar ve stratejik harekatlar kullanarak, yerel savunma kuvvetlerini yenmeyi başardılar. Viking savaşçıları, kılıç, balta, mızrak, kalkan ve yay gibi silahları kullanırlardı. Savaşta, sık sık cesur liderler olan bir kral veya komutan tarafından yönetilirlerdi. Savaşa hazırlanmak için silah ve zırh giyme konusunda uzmandılar.

Vikingler, gemileriyle seyahat ederek, düşmana saldırılar düzenliyorlar, yağmıyorlardı. Viking gemileri, Vikinglerin denizdeki egemenliğinin anahtarı olan önemli bir araçtı. Viking gemileri hızlı, dayanıklı ve yüksek manevra kabiliyetine sahipti. Bu gemilerin inşa edilmesi, Vikinglerin saldırılarına, seferlerine ve denizlerde egemen olmalarına yardımcı oldu. Viking gemileri, genellikle uzun ve dar olan açık tekne tipleriydi. Bu gemilerin uzunluğu genellikle 20-30 metre arasındaydı ve yalnızca birkaç düzine savaşçıyı taşıyabiliyordu. Viking gemilerinde, düz bir alt yapı, sivri uç, düşük yanlar ve çift kenarlı yelkeni olan bir kıç direği bulunuyordu.

Viking gemileri, nehirlerde ve açık denizde korunaklı yol alacak şekilde inşa edilmişti. Kısa sürede yelken çekilebilen Viking gemileri, aynı zamanda okyanuslarda güçlü dalgalara karşı dayanıklıydı. Bu gemiler, birçok saldırı ve yağma seferi için savaştılar ve Vikinglerin İngiltere'ye, Fransa'ya ve diğer Avrupa kıyılarına saldırılarına hizmet ettiler. Geniş coğrafyalarda zengin kaynaklar elde etmelerinin en önemli sebebi gemilerinin sağlam ve çok amaçlı kullanım sağlamasıdır.


Viking gemileri, Viking toplumunda önemli bir yer tuttu ve Vikingler için bir sembol haline geldi. Bugün Viking gemileri hakkında edindiğimiz bilgiler; tarihi kaynaklar, arkeolojik kazılar ve Viking kültürüyle ilgili eserler sayesinde elde edilmektedir. Pek çok müze, Viking gemilerinin rekonstrüksiyonlarını sergilemektedir. Viking gemilerinin orijinal hallerini görmek isteyenler İskandinav ülkelerindeki turistik yerleri ziyaret edebilirler. 

#Vikingler #Savaşlar #Yağmalar #İstilalar
0
0
0
Kaynakça

BBC News. “Norway Excavates a Viking Longship Fit for a King” (04 Aralık 2020), blm. Europe. https://www.bbc.com/news/world-europe-55145985

“Viking Ships”. Erişim 21 Şubat 2023. https://www.rmg.co.uk/stories/topics/viking-ships

HistoryExtra. “How the Vikings Ruled the Waves”. Erişim 21 Şubat 2023. https://www.historyextra.com/period/viking/how-the-vikings-ruled-the-waves/


BENZER MAKALE
İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

İnsanlar Neden Kravat Takar: Kravatın Öyküsü

Hemen hemen her erkeğin dolabında bulunan özel günlerde ya da işe giderken tercih ettiği kravatın tarihi M.Ö....

Baharın Habercisi Adonis Miti

Baharın Habercisi Adonis Miti

Yunan mitolojisinde “Adonis Miti” olarak bilinen, doğadaki ölüm ve yenilenmeyi sembolize ettiği kabul...

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Mükemmelliğin Sembolü: Yin Yang

Birbirine dolanan siyah ve beyaz iki yarım dairenin, her iki tarafında zıt renklerden bir nokta bulunan Yin-Yang sembolü...

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Renklerin Tarihi: Mavi Rengin Arayışı

Maviyi yaygın bir renk olarak düşünmek doğaldır. Mavi, gökyüzü ve okyanus ile ilişkilendirilir....

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Duygu ve Gösterişli Güzelliğin Sanata Yansıması: Barok

Barok kelimesi Portekizce “tam yuvarlak olmayan şekilsiz inci” anlamına gelen “barroco” kelimesinden...

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan, 44 hektarlık bir yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle dünyanın en küçük...

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Sâmerrâ Ulu Camii ve Koni Biçimli İlginç Minaresi

Samarra Ulu Camii, Irak'ın Samarra şehrinde bulunmaktadır ve Sâmerrâ 'da bulunan en önemli tarihi...

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Bir Ramazan Geleneği: Hurmalar

Hurma palmiyesi olarak bilinen büyük bir ağaçta yetişen hurma dünyanın en tatlı meyvelerinden biridir....

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

Antik Mısır’ın Sınırları Aşan “Ankh” Sembolü

“Ankh” sembolü, “yaşamın haçı, hayatın sembolü” olarak bilinmekte ve düz bir...

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

İslam'ın İkinci Büyük Buluşması: Bishwa Ijtema

Bishwa Bengalce "dünya", ijtema ise Arapça 'içtima' yani "toplantı" anlamına gelir. "Dünya...

ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER